via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Francja zacieśnia dronowe więzi z Wielką Brytanią.

Oba tytułowe kraje zainteresowane są pozyskaniem najnowszej, uderzeniowej i bezzałogowej broni. Stąd pomysł współpracy przy tworzeniu tego rodzaju technologii. Mowa oczywiście o dronach bojowych.

51920df7ba9bda07e7cfa1e5197e5b5ffot. BAE Systems

W grę wchodzi spory budżet, mianowicie 120 000 000 funtów brytyjskich! Cały projekt wykonany zostanie w ramach programu Future Combat Air System, czyli w skrócie FCAS. Celem obu krajów, jest stworzenie demonstracyjnej technologii w ciągu dwóch lat. Zaangażowanych w ów projekt ma być sześć przedsiębiorstw, między innymi koncern BAE Systems oraz spółki Safran, Selex ES, Rolls-Royce, Dassault Aviation, Thales France.

BEA Systems znana jest z opracowanej technologii stealth typu Taranis. Dron ten miał już swój dziewiczy lot w sierpniu ubiegłego roku, który odbył się bez jakichkolwiek zakłóceń. Brzmi może jak nic nadzwyczajnego, dopóki nie wspomni się o jego masie. Uwaga – 8 000 kg! Rozpiętość 10 metrów, przy tej wadze już nie robi takiego wrażenia. 🙂 Jak przystało na Brytyjczyka, napędzany jest silnikiem odrzutowym Rolls-Royce Adour Mk.951. W zamyśle, celem maszyny będą zadania rozpoznawcze, patrolowe, jak i bojowe. Dron ma być też trudny do wykrycia przez współczesne radary. Gdyby faktycznie był niewidzialny na polu walki, byłby bez wątpienia jednym z najgroźniejszych/najlepszych dronów na świecie.

797c12706c4cab2233aa70fbb682edb3fot. BAE Systems

Prawdopodobnie współpraca w zakresie bezzałogowców to tylko początek zacieśniania więzi, bo już oba kraje snują plany co do wspólnej pracy nad myśliwcami nowej generacji, konkretniej Dassault Rafale oraz Eurofighter Typhoon.

Zaangażowanych sześć firm, o których już wspomniałem wyżej, podzielono funkcyjnie w pracach nad projektem i tak np Rolls-Royce oraz Snecma opracują wspólnie napęd, Salex ES i Thales sensory i całą elektrykę, natomiast Dassault Aviation i BAE Systems zbudują platformę płatowca. Taki podział brzmi całkiem rozsądnie.

źródło: BAE Systems, defence24.pl

Artykuły podobne

  • Pierwszy, ubezzałogowiony F-16 trafił już do eksploatacji US Air Force.

    Po trwających już 5 lat pracach badawczo-projektowych, w trakcie których zbudowano 6 przedseryjnych myśliwców QF-16, w końcu udało się dostarczyć do jednej z baz US Air Force jeden egzemplarz seryjny – w pełni produkcyjny. Model, o którym mowa oznaczono numerem QF-007, wylądował 11 marca tego roku w bazie US Air Force Tyndall na Florydzie i […]

  • UCAV Dassault nEUROn zakończył pierwszy etap testów w locie sukcesem.

    Dassault nEUROn, to europejski bezzałogowiec bojowy (UCAV – unmanned combat aerial vehicle), wykonany w technologii stealth. Zaznaczmy, to projekt doświadczalny – sama maszyna jest jedynie demostratorem technologii, która po udoskonaleniu i testach, zostanie użyta przy budowie już komercyjnych maszyn (Future Combat Air System). Wiodącą wytwórnią bezzałogowca jest francuski Dassault Aviation. Jak donosi francuska agencja ds. […]

  • Włoski rekin poszybował. Oblot Hammerhead zaliczony.

    Spółka Piaggio Aerospace, w trakcie trwania IDEX 2015, w którym brała udział, tj. 24.02.2015r., ogłosiła, iż ich P.1HH Hammerhead zaliczył już swój pierwszy oblot w grudniu zeszłego roku, z lotniska Trapani-Birgi na Sycylii, sam zaś oblot odbył się nad Morzem Śródziemnym. P.1HH, to prototyp samolotu bezzałogowego, który bazuje na wcześniejszym projekcie Piaggio, czyli P.180 Avanti […]

  • Mały śmigłowiec S-100 Camcopter do zadań specjalnych

    fot. M.Dura Tegoroczna wystawa Euronaval, która odbyła się we Francji, przyniosła sporo nowości… Jedną z nich bez wątpienia jest nowa odsłona znanego już światu modelu Camcoptera S-100, czyli bezzałogowego mini śmigłowca. Tak, to te same drony, które ma OBWE na Ukrainie. Wracając jednak do nowości z wystawy… Austriacka spółka Schiebel zaprezentowała po raz pierwszy ten […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).