via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Dron kelner coraz bliżej rzeczywistości.

Niedawno pisałem o dość futurystycznej koncepcji drona – kelnera. Wszystko jednak wyglądało tak pięknie, wręcz idealnie, że aż mało realnie. Być może wizja tegoż projektanta się kiedyś ziści, ale zapewne przyjdzie nam na to jeszcze sporo poczekać (Electrolux wówczas odrzucił ten pomysł w kolejnym etapie organizowanego konkursu…).

Niektórzy jednak nie są skorzy czekać w nieskończoność, aż ktoś poda gotowe rozwiązanie, nie koniecznie dobre oraz ich satysfakcjonujące i sami próbują własnych sił, tu akurat w robotyce…

Przykładem jest chociażby firma Infinium-Serve, która to buduje autonomicznego drona-kelnera, który mógłby podawać nie tylko kawę, ale całe, zamówione posiłki w restauracjach dla wszystkich klientów. Brzmi jak kolejne Science Fiction, ale tym razem, to nie tylko wizja, ale już działające, prototypowe rozwiązania!

Źródło: www.infiniumrobotics.com

Źródło: www.infiniumrobotics.com

Pomysł odważny i mało europejski, gdyż rodem wywodzi się aż z Singapuru! Ale czy to akurat ma znaczenie, jeśli odniesie sukces?

Jeśli będzie na tyle bezpieczny dla klientów, że każda osoba będzie mogła bez żadnych obaw odebrać swój posiłek z takiego drona i jeśli okaże się na tyle bezproblemowy w obsłudze, że kelnerzy zyskają dodatkowy, cenny czas, może taki dron okazać się bez wątpienia hitem, nie tylko azjatyckim. Poza tym dron-kelner, to niezła ciekawostka, która także może przyciągnąć dodatkowych klientów, którzy nie tyle chcą się najeść, a bardziej zobaczyć jak on działa i wygląda.

Wspomniałem także że dron jest autonomiczny. W wolnym tłumaczeniu oznacza tyle, że nikt nim bezpośrednio nie steruje podczas lotu. W tym wypadku zapewne ma zaprogramowane, dokładne współrzędne każdego stolika i lata ciągle wg tych samych tras od kuchni, do danego stolika i z powrotem. O tym, do którego stolika ma lecieć dron, decyduje zapewne kucharz. 🙂

Warto też zauważyć, że dobre rozwiązania szybko są eksportowane do innych krajów, być może i w Polsce z czasem pojawią się tego typu „bezzałogowe” restauracje!

Chciałbyś/chciałabyś być obsłużonym/obsłużoną przez drona ?

Ja chyba tak, pod warunkiem, że nie straciłbym przy okazji np palców. 🙂

Dodam także, że póki co, są już wersje latające, prototypowe i prezentacyjne, natomiast komercyjne pojawią się najprawdopodobniej dopiero pod koniec przyszłego roku. Jedną z pierwszych sieci restauracji z dronami ma być podobno Timbre Group.

Prototyp wygląda ciut jak latający talerz, z wideo prezentacji poniżej wynika, że twórcy postawili na quadcopter, czyli 4 wirnikową maszynę.

źródło: www.infiniumrobotics.com, tylkonauka.pl

Artykuły podobne

 • Bezzałogowy łowca danych z Gliwic

  Informacja jako elementarna, kluczowa cząstka współczesnego świata Gospodarka, w tym przemysł, rolnictwo, sektor usługowy, kultura, nauka, sztuka i wszelkie inne twory społeczne, posługują się stale informacją. Nierzadko w postaci wielkich zbiorów danych. Sprawne zaś operowanie tymiż zbiorami, jak i równie sprawne ich pozyskiwanie, to kluczowe zadania ówczesnego świata, gwarantujące postęp. Metod pozyskiwania danych jest oczywiście […]

 • DJI Inspire 1 ponownie zaskakuje. Kamera 4K z gimbalem „bez drona”.

  Na początku listopada firma DJI pokazała światu swój najnowszy model drona Inspire 1, co wywołało na świecie duże zainteresowanie. Dodam, zasadne, ponieważ to jedna z najlepszych konstrukcji quadcopterów do filmowania, jakie dotychczas powstały. Bez wątpienia silną stroną tegoż modelu jest gimbal oraz kamera, która nagrywa obraz w 4K (Ultra HD)! Zagadką jednak wówczas było mocowanie […]

 • Duch.

  Halloween co prawda mamy już za sobą, a mimo to, dziś będzie o duchach. Bynajmniej nie o straszeniu, latających zjawach, czy cmentarnych marach. 😉 Duch, to kolejny świetny dron, o którym warto wiedzieć coś więcej. Zatem do rzeczy. Podobnie, jak wiele, udanych dronów, duch-dron ma swoje początki na platformie refundingowej. Tym razem indiegogo.com. Znalazł wśród […]

 • Dron, który zastąpi kelnera, barmana, ekspres do kawy i herbaty oraz dietetyka.

  Swego czasu na twitterze widziałem ciekawe zdjęcie. Twitt poniżej. This drone delivers street sushi. How awesome is that? #DroneDelivers pic.twitter.com/ng3KAkiDaq — The Stark Drone (@TheStarkDrone) wrzesień 24, 2014 Fajne, prawda? Pytanie tylko, czy bezpieczne i praktyczne… Na moje oko, potencjalnie wygląda niebezpiecznie. Pomyślałem wówczas, że drony w tym temacie jednak nie mają szans, ani prawa […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).