via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

DJI Inspire 1 ponownie zaskakuje. Kamera 4K z gimbalem „bez drona”.

Na początku listopada firma DJI pokazała światu swój najnowszy model drona Inspire 1, co wywołało na świecie duże zainteresowanie. Dodam, zasadne, ponieważ to jedna z najlepszych konstrukcji quadcopterów do filmowania, jakie dotychczas powstały. Bez wątpienia silną stroną tegoż modelu jest gimbal oraz kamera, która nagrywa obraz w 4K (Ultra HD)!

fot: DJI.com

Inspire 1, fot: DJI.com

Zagadką jednak wówczas było mocowanie samego gimbala na dronie, który okazał się dostawką (można go odłączyć lub dołączyć). Niemal wszyscy w domyśle przyjęli, iż jest to zapowiedź możliwości montażu w dronie innych kamer, których firma „jeszcze” nie zaprezentowała… Może w przyszłości i tak będzie, dziś jednak znamy już pierwsze zastosowanie tej funkcjonalności, zgoła odmienne, niż pierwotnie sądzono.

Otóż firma DJI na targach CES 2015 zaprezentowała przystawkę ręczną do tegoż gimbala z kamerą, dzięki której można filmy kręcić także bez drona, oczywiście w 4K! Ponadto wymagany jest też smartphone, który w owym urządzeniu pełni funkcję ekranu dla kamery (podgląd obrazu oraz sterowanie kamerą i gimbalem).

DJI Inspire 1, ręczny gimbal z kamerą 4K, fot: gizmodo.com

DJI Inspire 1, ręczny gimbal z kamerą 4K, fot: gizmodo.com

Przypomnijmy, iż gimbal z drona Inspire 1 posiada 2 zasadnicze tryby; koncentracja kamery na konkretnym obiekcie lub płynne panoramowanie (nawet przy gwałtownych ruchach, kamera porusza się dość jednostajnie), co oczywiście działa w wersji ręcznej równie dobrze, jak i na samym dronie (w zasadzie pod dronem).

DJI Inspire 1, ręczny gimbal z kamerą 4K, fot: gizmodo.com

DJI Inspire 1, ręczny gimbal z kamerą 4K, fot: gizmodo.com

Gimbal wyposażony jest także w przyciski, którymi można szybko, bez udziału smartphone’a przestawić podstawowe parametry tegoż urządzenia.

DJI Inspire 1, ręczny gimbal z kamerą 4K, fot: gizmodo.com

DJI Inspire 1, ręczny gimbal z kamerą 4K, fot: gizmodo.com

DJI Inspire 1, ręczny gimbal z kamerą 4K, fot: cnet.com

DJI Inspire 1, ręczny gimbal z kamerą 4K, fot: cnet.com

Cena i dostępność urządzenia jest jeszcze nieznana. Bez wątpienia firma DJI nie da na siebie długo czekać. 🙂

Wg mnie, fajny, ciekawy gadżet, który na pewno znajdzie nabywców, ponieważ dzięki niemu uzupełniająco można filmować także z ziemi z własnej perspektywy. Aczkolwiek nie brakuje też słów krytyki odnośnie samej kamery, która pomimo dużej rozdzielczości obiektywu, nagrywa filmy w słabszej jakości, niż można by się spodziewać po urządzeniu za ok 12 tys. zł (aczkolwiek i tak uważam, iż cena nie jest przesadzona!).

DJI Inspire 1, ręczny gimbal z kamerą 4K, fot: cnet.com

DJI Inspire 1, ręczny gimbal z kamerą 4K, fot: cnet.com

Mam także nadzieję, że za jakiś czas będę pisać o kolejnych wersjachej kamer, kompatybilnych z Inspire 1 oraz z ową, ręczną przystawką.

źródło: twitter, cnet, spidersweb, gizmodo, theverge

 

Artykuły podobne

 • Lufthansa Aerial Services podpisuje umowę z producentem dronów, firmą DJI

  Lufthansa Aerial Services, oddział Lufthansa Consulting, podpisał wczoraj umowę z firmą DJI, wiodącym producentem dronów, na użycie jej platform lotniczych w celu opracowania komercyjnych aplikacji dla swoich kluczowych klientów. Wykorzystując drony DJI i otwarte systemy pokładowe, Lufthansa będzie integrować sprzęt i oprogramowanie, zarządzać działaniem technologii i uprości analizę danych. Obie firmy będą współpracować w celu […]

 • Bezzałogowy łowca danych z Gliwic

  Informacja jako elementarna, kluczowa cząstka współczesnego świata Gospodarka, w tym przemysł, rolnictwo, sektor usługowy, kultura, nauka, sztuka i wszelkie inne twory społeczne, posługują się stale informacją. Nierzadko w postaci wielkich zbiorów danych. Sprawne zaś operowanie tymiż zbiorami, jak i równie sprawne ich pozyskiwanie, to kluczowe zadania ówczesnego świata, gwarantujące postęp. Metod pozyskiwania danych jest oczywiście […]

 • DJI Phantom 3 z kamerą 4K nadchodzi.

  Chińska firma DJI – która coraz bardziej wyrasta na lidera wśród producentów dronów cywilnych, zaprezentowała wczoraj (8.04.2015) na konferencji Experience Wonder swój najnowszy produkt – Phantom’a 3. Sprzęt będzie dostępny w przeciągu kilku tygodni w USA, jednak już teraz możliwa jest w wielu sklepach przedsprzedaż (tzw preorder). W odróżnieniu do Phantoma 2, który oferowany jest […]

 • Duch.

  Halloween co prawda mamy już za sobą, a mimo to, dziś będzie o duchach. Bynajmniej nie o straszeniu, latających zjawach, czy cmentarnych marach. 😉 Duch, to kolejny świetny dron, o którym warto wiedzieć coś więcej. Zatem do rzeczy. Podobnie, jak wiele, udanych dronów, duch-dron ma swoje początki na platformie refundingowej. Tym razem indiegogo.com. Znalazł wśród […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).