via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Kampania społeczna “5 ton nad ziemią”.

5ton15 ton nad ziemią. Ale 5 ton czego? Czy to niebezpieczne? Co należy zrobić?

 Podobna dezorientacja pojawia się na hasło „bezzałogowe systemy bojowe w polskiej armii”. To dlatego ruszyła kampania społeczna „5 ton nad ziemią”, której głównym celem jest informowanie społeczeństwa w zakresie rozwoju i zakupu systemów dronów bojowych w kontekście obronności kraju. Pomysłodawcą i realizatorem kampanii jest fundacja Inicjatywa na rzecz Międzynarodowego Prawa Karnego i Praw Człowieka w Europie Środkowej i Wschodniej (ICLHR).

 Współczesne społeczeństwa uczestniczą w powolnej rewolucji sposobu prowadzenia działań zbrojnych. Kilkanaście Państw korzysta już teraz z systemów zdalnie kierowanych, bojowych bezzałogowych pojazdów latających (SBBPL). Okazuje się, że Polska jest jednym z najbardziej zainteresowanych rozwojem SBBPL państw: należy do 'klubu’ siedmiu współpracujących w tym obszarze państw UE i rozwija tzw. Narodowy Program Bezzałogowców, widząc w tych technologiach szansę na rozwój polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz potencjału naukowego w informatyce, optoelektronice, materiałoznawstwie itp. – mówi Kaja Kowalczewska, koordynatorka projektu.

W Polsce brak jest debaty publicznej o aspektach etycznych i prawnych nabycia i używania SBBPL (np. kwestia wprowadzania nowych broni i ocena ich legalności, wpływ SBBPL na ludność cywilną żyjącą na terenach działań zbrojnych, operacje targeted killings czy używanie SBBPL z naruszeniem suwerenności innych państw), a społeczeństwo obywatelskie dotychczas nie wypowiedziało się szerzej w tym temacie. W mediach i publikacjach naukowych uwagę poświęca się raczej aspektom technicznym i gospodarczym.

Działania kampanii społecznej „5 ton nad ziemią” to wielowymiarowa oferta upowszechniania wiedzy i aktywizacji społeczeństwa obywatelskiego. Każdy obywatel RP będzie mógł przyłączyć się do kampanii, wg wskazówek zawartych na oficjalnej stronie internetowej www.5ton.pl (strona w przygotowaniu!). Ponadto, podczas 18 miesięcy trwania kampanii, organizowane będą wydarzenia tematyczne w ramach tzw. „tygodnia wiedzy o obronności”, debaty parlamentarne, szkolenia dla dziennikarzy, konkursy merytoryczne oraz konferencja podsumowująca. Elementem niezbędnym do realizacji tych działań jest zainteresowanie opinii publicznej w tak istotnym dla Polaków aspekcie jak bezpieczeństwo granic państwa – zwłaszcza w obliczu niepokojów społeczno-politycznych w Europie na przestrzeni ostatnich miesięcy, co potwierdzają doniesienia serwisu Defence24.

Hasło „Patrz wyżej!”, towarzyszące oficjalnej nazwie kampanii społecznej „5 ton nad ziemią”, to zachęta do poszerzania wiedzy, a także śmiałego działania w sprawie, która de facto dotyczy każdego obywatela RP.

Kampania społeczna “5 ton nad ziemią” jest realizowana jako główne działanie projektu “Społeczeństwo obywatelskie wobec rozwoju polskich bojowych bezzałogowców” w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG. Liderem projektu jest fundacja Inicjatywa na rzecz Międzynarodowego Prawa Karnego i Praw Człowieka w Europie Środkowej i Wschodniej (ICLHR), w partnerstwie z Norweskim Stowarzyszeniem na rzecz Pokoju (Fredslaget), Polskim Czerwonym Krzyżem i Fundacją Polska Debatuje.

KONTAKT:

5ton@iclhr.org

Koordynator projektu: Kaja Kowalczewska (504099791)

PR: LokaLOVE, Agnieszka Matan (606743302), Ania Kalinowska (792663792)

www.5ton.pl (strona w przygotowaniu!)

Artykuły podobne

 • Jak przygotować się na dronową rewolucję? Międzynarodowe wydarzenie dla branży dronowej w Warszawie

  Liderzy polskiej i europejskiej sceny dronowej spotkają się 18 kwietnia 2023 roku w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa na wydarzeniu poświęconemu miejskiej mobilności powietrznej.   Rynek dronowy ma obecnie prognozowany jeden z największych wskaźników wzrostu. Wartość rynku w 2030 roku szacowana jest na 90 miliardów dolarów. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa planuje wspierać ten sektor gospodarki wraz […]

 • Drony bojowe wywołały dyskusję w społeczeństwie!

  Dnia 29 stycznia w Centrum Konferencyjnym Zielna w Warszawie spotkali się eksperci z wielu dziedzin – m.in. prawnicy, etycy, kulturoznawcy oraz politolodzy, aby rozmawiać o różnych aspektach nabycia oraz użycia przez Polskę systemów dronów bojowych. Wszystko to za sprawą Konferencji „5 ton nad ziemią. Systemy dronów bojowych oczami społeczeństwa”. Nie brakowało chętnych, aby przysłuchiwać się […]

 • Drony bojowe oczami społeczeństwa!

  W piątek 29 stycznia w Warszawie, w Centrum Konferencyjnym Zielna, odbędzie się konferencja finałowa Kampanii “5 ton nad ziemią” poświęcona różnym aspektom nabycia i użycia przez Polskę systemów dronów bojowych. Kampania “5 ton nad ziemią” już od ponad roku prowadzi działania mające na celu przybliżenie Polakom tematyki systemów dronów bojowych. Zapraszamy na stronę internetową http://5ton.pl/ […]

 • Bezzałogowy łowca danych z Gliwic

  Informacja jako elementarna, kluczowa cząstka współczesnego świata Gospodarka, w tym przemysł, rolnictwo, sektor usługowy, kultura, nauka, sztuka i wszelkie inne twory społeczne, posługują się stale informacją. Nierzadko w postaci wielkich zbiorów danych. Sprawne zaś operowanie tymiż zbiorami, jak i równie sprawne ich pozyskiwanie, to kluczowe zadania ówczesnego świata, gwarantujące postęp. Metod pozyskiwania danych jest oczywiście […]

Kampania społeczna “5 ton nad ziemią.”

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).