via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

LOCUST – drony obserwacyjno-uderzeniowe działające w roju.

LOCUST, fot: US Navy, onr.navy.mil

LOCUST, fot: US Navy, onr.navy.mil

Nad systemem LOCUST pracuje Office of Naval Research (ONR, o dziwo, tym razem nie jest to DARPA). W szczególe program ten zakłada użycie niedużych dronów w misjach obserwacyjnych, jak i bojowych, które będą działać razem, w tzw. roju.

Program ten dla amerykańskiego Pentagonu ma kluczowe znaczenie, ponieważ zakłada użycie tanich maszyn masowo (zatem będą oszczędności), które jednocześnie na polu walki będą wykazywały wysoką skuteczność działania.

Program LOCUST (ang. Low-Cost UAV Swarming Technology) zakłada użycie technologii już posiadanej, innowacją natomiast będzie tu samo oprogramowanie sterujące bezzałogowcami, dzięki któremu drony zyskają możliwość wspólnego, skoordynowanego  prowadzenia misji niemal całkowicie autonomicznie.

LOCUST, fot: US Navy, onr.navy.mil

BAE SYstems, LOCUST, fot: US Navy, onr.navy.mil

Dotychczas przeprowadzono serię prób naziemnych z wynikiem pozytywnym. W testach brało udział 9 bezzałogowców (docelowo ma być ich jednak znacznie więcej). Finalnie jednak system będzie testowany i używany na okrętach US Navy (testy okrętowe planowane są na 2016r).

Bezzałogowce, dzięki unikalnej konstrukcji i możliwości wystrzelenia ich z wyrzutni (do 30 w jednej serii), mają wyjątkowo krótki czas przygotowania do lotu oraz samego startu.

LOCUST, fot: US Navy, onr.navy.mil

LOCUST, fot: US Navy, onr.navy.mil

W skład „roju” wchodzi z założenia kilka modeli bezzałogowców (za specjalizacją maszyn idzie także różne wyposażenie; m.in. głowice obserwacyjne, czy uderzeniowe), jednym z nich jest na pewno Coyote (masa 6kg, długotrwałość lotu do 1h).

Jak widać na załączonym materiale wideo, drony w wyrzutni przypominają pociski, dopiero po wystrzeleniu, rozkładają skrzydła, tym samym przeistaczają się w klasyczne już płatowce z napędem pchającym.

źródło: onr.navy.mil

Artykuły podobne

  • System „antydronowy” Northrop Grumman C-UAS kończy testy ogniowe w Yuma w Arizonie

    HUNTSVILLE, Alabama – 22 listopada 2022 r. – System dowodzenia i kontroli (C2) krótkiego zasięgu Counter Unmanned Aerial Systems (C-UAS) firmy Northrop Grumman Corporation (NYSE: NOC) pomyślnie przeszedł najbardziej złożony jak dotąd system testów systemów. Forward Area Air Defence Command and Control (FAAD C2) służył jako system C2 dla wszystkich zasobów C-UAS używanych do wykrywania i […]

  • USA: Bezzałogowiec X-47B tankuje także w locie

    X-47B to bezzałogowiec uderzeniowy opracowany  przez Northrop Grumman. Jest koronnym przykładem użycia technologii Stealth, dzięki której maszyna jest niezwykle trudna do wykrycia przez wroga. Bezzałogowiec ten jest w stanie także startować i lądować na okrętach (US Navy). W ostatnich dniach, Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych pochwaliła się także kolejnym osiągnięciem. Mianowicie X-47B przeszedł z sukcesem próby […]

  • Australia w kolejce po MQ-9 Reaper ?

    Jak donosi Defense24, Amerykanie z US Air Force szkolą australijskich operatorów bezzałogowców w zakresie obsługi MQ-9 Reaper. Co prawda brakuje tu informacji, aby Australia kupowała takowe maszyny, jednak nie trudno się domyślić, iż takie plany bez wątpienia posiada. Tym bardziej jest to prawdopodobne, ponieważ informacja ta zbiega się nieprzypadkowo z inną – mianowicie amerykański Departament […]

  • Plan modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie bezzałogowców.

    W ostatnich dniach, na stronie rodzimego Ministerstwa Obrony Narodowej, pojawił się bardzo ciekawy dokument, który to dotyczy planu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022, a zawiera m.in. ogólne plany pozyskania dla SZ dronów w programie „Bezzałogowe systemy rozpoznawcze i rozpoznawczo – uderzeniowe”! W połowie stycznia pisałem już o planach pozyskania Wizjerów i Orlików […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).