Jednym z 14 priorytetowych programów operacyjnych Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022, jest pozyskanie dronów klasy mikro pionowego startu i lądowania. Docelowo drony te mają uzupełnić pozostałe zestawy BSP (planowanych ponad 80!).
I tak, w dniu 27.10.2014 Inspektorat Uzbrojenia poinformował o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego właśnie w sprawie dronów wspomnianej klasy.
Dokładniej, mają to być drony do rozpoznania obrazowego. IU zakłada, że nie mogą one także przekroczyć 2 kg i rozmiaru 50×30 cm. Czyli jak na wojskowe zabawki, faktycznie skala mikro. Ponadto drony muszą wytrzymać misje co najmniej 25 minutowe, oddalone od operatora podczas misji na odległość co najmocniej 1,5 km.
Zgłaszać swoje propozycje można do 28 listopada, czyli mamy miesiąc czasu.
Kto potencjalnie może się załapać?
Zapewne faworytami MON są polskie przedsiębiorstwa produkcyjne, aczkolwiek jak to z przetargami bywa, lepszą jakość i cenę mogą zaoferować równie dobrze firmy zagraniczne.
Potencjalnym kandydatem może być być BSP Tarkus, opracowane przez WB Electronics orazBSP Koliber warszawskiego ITWL (Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych). W tym przypadku jednak bez modyfikacji założeń IU by się nie obyło, ponieważ wspomniane drony nieco odbiegają specyfikacją od założeń MON. Są po prostu ciut za duże.
Potencjalnym kandydatem może też być, jak dziennikzbrojny.pl zauważa, Prox Dynamics PD-100 Black Hornet. Foto poniżej.
Fot. Prox Dynamics PD-100 Black Hornet
Na InfoDronie opisywałem też swego czasu niezłe wojskowe cacko, klasy mikro, które potencjalnie mogłoby się całkiem dobrze nadać do w.w. zadań dla naszych sił zbrojnych. Mowa oczywiście o InstantEye Mk2 Gen3. Jest lekki, znacznie lżejszy, niż potrzebuje MON, zasięg lotu i czas lotu też w normie. Ponadto dron potrafi także wykrywać miny! Tylko brać 😉
Finansowanie BSP klasy mikro zostało zagwarantowane przyjętą w dniu 23 czerwca 2014 roku uchwałą Rady Ministrów nr 123 w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Priorytetowe Zadania Modernizacji Technicznej SZ RP w ramach programów operacyjnych”.
źródło: dziennikzbrojny.pl