via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Mikrusy dla polskiego wojska.

Jednym z 14 priorytetowych programów operacyjnych Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022, jest pozyskanie dronów klasy mikro pionowego startu i lądowania. Docelowo drony te mają uzupełnić pozostałe zestawy BSP (planowanych ponad 80!).

I tak, w dniu 27.10.2014 Inspektorat Uzbrojenia poinformował o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego właśnie w sprawie dronów wspomnianej klasy.
Dokładniej, mają to być drony do rozpoznania obrazowego. IU zakłada, że nie mogą one także przekroczyć 2 kg i rozmiaru 50×30 cm. Czyli jak na wojskowe zabawki, faktycznie skala mikro. Ponadto drony muszą wytrzymać misje co najmniej 25 minutowe, oddalone od operatora podczas misji na odległość co najmocniej 1,5 km.

Zgłaszać swoje propozycje można do 28 listopada, czyli mamy miesiąc czasu.

Kto potencjalnie może się załapać?

Zapewne faworytami MON są polskie przedsiębiorstwa produkcyjne, aczkolwiek jak to z przetargami bywa, lepszą jakość i cenę mogą zaoferować równie dobrze firmy zagraniczne.

Potencjalnym kandydatem może być być BSP Tarkus, opracowane przez WB Electronics orazBSP Koliber warszawskiego ITWL (Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych). W tym przypadku jednak bez modyfikacji założeń IU by się nie obyło, ponieważ wspomniane drony nieco odbiegają specyfikacją od założeń MON. Są po prostu ciut za duże.

Potencjalnym kandydatem może też być, jak dziennikzbrojny.pl zauważa, Prox Dynamics PD-100 Black Hornet. Foto poniżej.

Prox Dynamics PD-100 Black Hornet
Fot. Prox Dynamics PD-100 Black Hornet

Na InfoDronie opisywałem też swego czasu niezłe wojskowe cacko, klasy mikro, które potencjalnie mogłoby się całkiem dobrze nadać do w.w. zadań dla naszych sił zbrojnych. Mowa oczywiście o InstantEye Mk2 Gen3. Jest lekki, znacznie lżejszy, niż potrzebuje MON, zasięg lotu i czas lotu też w normie. Ponadto dron potrafi także wykrywać miny! Tylko brać 😉

instant-eyeFot. : PSI Tactical Robotics

 Finansowanie BSP klasy mikro zostało zagwarantowane przyjętą w dniu 23 czerwca 2014 roku uchwałą Rady Ministrów nr 123 w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Priorytetowe Zadania Modernizacji Technicznej SZ RP w ramach programów operacyjnych”.

źródło: dziennikzbrojny.pl

Artykuły podobne

 • I Międzynarodowy Dzień Dronów. Także w Polsce! [14.03.2015]

  Już za kilka dni będziemy świadkami iście wiekopomnego wydarzenia. Po raz pierwszy w historii, rozpocznie się Międzynarodowy Dzień Dronów. To impreza organizowana w wielu różnych krajach, w tym samym dniu, łącząca ludzi o tych samych pasjach i zainteresowaniach. To dzień, w którym bariery językowe i geograficzne nie mają znaczenia dla wszystkich miłośników bezzałogowców. Jak to […]

 • Bezzałogowce klasy MALE dla Polski jeszcze w tym roku!

  Wygląda na to, że ten rok będzie rokiem dronów także i dla naszego wojska! Całkiem niedawno MON opublikował plan modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP, a już mamy kolejne doniesienia na ten temat. Tym razem sprawa dotyczy kluczowych systemów bezzałogowych, które mają być wykorzystane na szczeblu operacyjnym (Kryptonim Zefir) oraz na szczeblu dywizji (Kryptonim Gryf). W […]

 • Kto dostarczy Orliki i Wizjery dla Polskich Sił Zbrojnych?

  Na zapytanie ofertowe Inspektoratu Uzbrojenia, (o którym pisałem w styczniu tego roku), związane z postępowaniem na dostawę BSP klasy taktycznej krótkiego zasięgu („ORLIK”) oraz BSP klasy mini („WIZJER”) odpowiedziało 5 chętnych! Konsorcjum: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. w Warszawie (lider konsorcjum), PIT-RADWAR S.A. w Warszawie, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 w Bydgoszczy, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych […]

 • Plan modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie bezzałogowców.

  W ostatnich dniach, na stronie rodzimego Ministerstwa Obrony Narodowej, pojawił się bardzo ciekawy dokument, który to dotyczy planu modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022, a zawiera m.in. ogólne plany pozyskania dla SZ dronów w programie „Bezzałogowe systemy rozpoznawcze i rozpoznawczo – uderzeniowe”! W połowie stycznia pisałem już o planach pozyskania Wizjerów i Orlików […]

adasskoo
Dronitolog, bloger, publicysta, pomysłodawca InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).