via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Mikrusy dla polskiego wojska.

Jednym z 14 priorytetowych programów operacyjnych Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP na lata 2013-2022, jest pozyskanie dronów klasy mikro pionowego startu i lądowania. Docelowo drony te mają uzupełnić pozostałe zestawy BSP (planowanych ponad 80!).

I tak, w dniu 27.10.2014 Inspektorat Uzbrojenia poinformował o zamiarze przeprowadzenia dialogu technicznego właśnie w sprawie dronów wspomnianej klasy.
Dokładniej, mają to być drony do rozpoznania obrazowego. IU zakłada, że nie mogą one także przekroczyć 2 kg i rozmiaru 50×30 cm. Czyli jak na wojskowe zabawki, faktycznie skala mikro. Ponadto drony muszą wytrzymać misje co najmniej 25 minutowe, oddalone od operatora podczas misji na odległość co najmocniej 1,5 km.

Zgłaszać swoje propozycje można do 28 listopada, czyli mamy miesiąc czasu.

Kto potencjalnie może się załapać?

Zapewne faworytami MON są polskie przedsiębiorstwa produkcyjne, aczkolwiek jak to z przetargami bywa, lepszą jakość i cenę mogą zaoferować równie dobrze firmy zagraniczne.

Potencjalnym kandydatem może być być BSP Tarkus, opracowane przez WB Electronics orazBSP Koliber warszawskiego ITWL (Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych). W tym przypadku jednak bez modyfikacji założeń IU by się nie obyło, ponieważ wspomniane drony nieco odbiegają specyfikacją od założeń MON. Są po prostu ciut za duże.

Potencjalnym kandydatem może też być, jak dziennikzbrojny.pl zauważa, Prox Dynamics PD-100 Black Hornet. Foto poniżej.

Prox Dynamics PD-100 Black Hornet
Fot. Prox Dynamics PD-100 Black Hornet

Na InfoDronie opisywałem też swego czasu niezłe wojskowe cacko, klasy mikro, które potencjalnie mogłoby się całkiem dobrze nadać do w.w. zadań dla naszych sił zbrojnych. Mowa oczywiście o InstantEye Mk2 Gen3. Jest lekki, znacznie lżejszy, niż potrzebuje MON, zasięg lotu i czas lotu też w normie. Ponadto dron potrafi także wykrywać miny! Tylko brać 😉

instant-eyeFot. : PSI Tactical Robotics

 Finansowanie BSP klasy mikro zostało zagwarantowane przyjętą w dniu 23 czerwca 2014 roku uchwałą Rady Ministrów nr 123 w sprawie ustanowienia programu wieloletniego „Priorytetowe Zadania Modernizacji Technicznej SZ RP w ramach programów operacyjnych”.

źródło: dziennikzbrojny.pl

Artykuły podobne

 • Jak przygotować się na dronową rewolucję? Międzynarodowe wydarzenie dla branży dronowej w Warszawie

  Liderzy polskiej i europejskiej sceny dronowej spotkają się 18 kwietnia 2023 roku w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa na wydarzeniu poświęconemu miejskiej mobilności powietrznej.   Rynek dronowy ma obecnie prognozowany jeden z największych wskaźników wzrostu. Wartość rynku w 2030 roku szacowana jest na 90 miliardów dolarów. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa planuje wspierać ten sektor gospodarki wraz […]

 • Drony rozpoznawcze Mayfly od Asseco dla polskiej armii

  Asseco Poland w komunikacie prasowym przekazało, że w ramach realizacji przetargu dla Wojska Polskiego, Asseco oddało do użytku armii 6 zestawów Bezzałogowego Systemu Powietrznego Mayfly. Każdy zestaw składa się z 4 dronów, a także stacji kierowania i kontroli z dedykowanym oprogramowaniem oraz pakietem akcesoriów. Nowy sprzęt umożliwi m.in. prowadzenie obserwacji dzienno-nocnych przeciwnika i terenu, ocenę […]

 • Bayraktary dla Polski. Pierwszy z czterech zestawów (6xTB2) już w Mirosławcu.

  Umowę na dostawę dla Sił Zbrojnych RP 4 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy MALE Bayraktar TB2 podpisano w maju 2021 r. W tym tygodniu natomiast do Sił Zbrojnych RP dotarł już pierwszy z zestawów, obejmujący m.in. 6 bezzałogowych statków powietrznych wraz z 3 mobilnymi stacjami kontroli. Pierwsza partia dostaw zakontraktowanego sprzętu wojskowego obejmuje również […]

 • Wojna na Ukrainie wyznacza nowe trendy. Zrzutki na drony bojowe stają się powszechne.

  W czasie wojny można pomagać na bardzo wiele sposobów. Można bez problemu wspierać cele małe, jednostkowe, ale również i te duże, a nawet militarne. Do tych ostatnich z całą pewnością wpisują się zrzutki na tureckie Bayraktary oraz polskie drony Warmate. Bayraktary Owych tureckich dronów bojowych chyba nikomu przedstawiać specjalnie nie trzeba… Wsławiły się w trakcie […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).