via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Polscy studenci w czołówce międzynarodowych zawodów konstruktorów obiektów latających.

student-300x199

Akcja wywiadowczo-ratunkowa obejmująca elementy zarządzania kryzysowego to główne zadanie przed którym stanął reprezentujący Politechnikę Śląską zespół High Flyers podczas międzynarodowych zawodów w Holandii. Polacy poradzili sobie z tym wyzwaniem bardzo dobrze, zajmując w efekcie 4 miejsce. Udział w zawodach sfinansowany został z programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego ? Generacja Przyszłości. Rywalizacja bezzałogowych i autonomicznie sterowanych obiektów latających klasy mikro towarzyszyły międzynarodowej konferencji IMAV (ang. International Micro Air Vehicle Conference and Flight Competition). Jury konkursu doceniło zbudowany przez studentów z Politechniki Śląskiej obiekt za autonomiczny lot nad miasteczkiem i trafne zlokalizowanie przeszkód na drogach, a także inspekcję wskazanego budynku, samodzielny start oraz wielokrotne precyzyjne lądowanie. Polska platforma jako jedna z nielicznych potrafiła swobodnie manewrować w warunkach, w których średnia prędkość wiatru wynosiła 35km/h. Zespół High Flyers startując z trzema platformami wielowirnikowymi HF-Dron, HF-6X oraz Ardu-6X ustąpił miejsca tylko trzem drużynom: National University of Singapore, Team Dipole z Niemiec oraz Ecole Nationale de l’Aviation Civile z Francji. Udział w zawodach jest jednym z elementów projektu pt. ?Rozwój bezzałogowych systemów latających wyposażonych w moduły widzenia maszynowego oraz wielofunkcyjne układy sterowania zwiększające stopień autonomii lotu?, realizowanego na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki, pod kierunkiem dr inż. Romana Czyby przy wsparciu merytorycznym dr inż. Marcina Lemanowicza oraz mgr inż. Grzegorza Szafrańskiego. W skład zespołu High Flyers weszli: Wojciech Dudzik, Michał Hecel, Marcin Janik, Marcin Kolny, Oliver Kurgan, Kornel Matusiak, Paweł Matyszok, Łukasz Sobota, Łukasz Szczurowski, Mateusz Ucher, Paulina Wilk, Grzegorz Wójcik, Agnieszka Ziebura. Projekt realizowany jest w ramach I edycji programu MNiSW ? ?Generacja Przyszłości?, wspierającego studiujących na polskich uczelniach młodych wynalazców, konstruktorów, programistów i innowatorów. Mogą oni otrzymać wsparcie indywidualne do 100 000 zł lub zespołowe ? do 500 000 zł. To pieniądze na pokrycie kosztów m.in. wyjazdów na międzynarodowe zawody i konkursy czy zakup drobnej aparatury naukowo-badawczej i odczynników. O środki w ramach programu może ubiegać się podstawowa jednostka organizacyjna uczelni, w której studiuje wybitnie uzdolniony student lub zespół studentów.
źródło: nauka.gov.pl, grafika:moneyzoom.pl

Artykuły podobne

  • Rewelacyjny auto-dron doczeka się drugiej generacji?

    Jakiś czas temu pisałem na łamach InfoDrona o latającym, miniaturowym samochodzie – zwanym dalej B. Podkreśliłem wówczas jego nietypowe atuty, m.in. możliwość lotu, jak i jazdy w terenie, ciekawy wygląd, niezłą odporność na zniszczenia, parę innych oryginalnych drobiazgów oraz dla Polaków fakt też dość istotny – konstruktorem jest też Polak (na obczyźnie niestety) – Pan […]

  • Bydgoszcz dronem stoi. Za sprawą studentów PW.

    Tym razem dobra wiadomość z Polski. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 w Bydgoszczy wiedziały w tym roku doskonale, kogo mają zasponsorować, aby zdobyć ciekawy prototyp drona, a tym samym odnieść sukces na rynku dronów cywilnych, jak i wojskowych. W szczególe WZL pomogło finansowo grupie studentów z Politechniki Warszawskiej w budowie drona, którego to WZL planuje […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).