via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Polska oficjalnie produkuje drony!

 • Miejsce akcji:

  Gliwice

 • Zaangażowane podmioty:
  1. Spółka Flytronic, (Grupa WB)

   Flytronic
   fot:flytronic.pl

  2. Urząd Lotnictwa Cywilnego

   ulc-logo
   fot:ulc.gov.pl

 • Przedmiot akcji:

  Certyfikat o numerze P-001/01

 • Czas akcji:

  od 15.09.2014r. do [teraz]

 • Zakres:
  1. Projektowanie
   • obliczenia aerodynamiczne
   • obliczenia wytrzymałościowe
  2. Produkcja
   • wytwarzanie elementów kompozytowych
  3. Testy
   • testy naziemne
   • testy w locie

Tyle suchych faktów. Co to oznacza w praktyce?

Przyznanie certyfikatu Spółce F. od ULC i tym samym objęcie produkcji samolotów bezzałogowych państwowym nadzorem oznacza, że wszystkie konstrukcje opracowywane i produkowane przez tę spółkę muszą spełnić wymogi technologiczne co najmniej w takim samym stopniu jak załogowe statki powietrzne we wszystkich wyżej wymienionych zakresach.

Czy to oznacza, że spółka Flytronic dopiero teraz rozpoczęła produkcję BSLi?

Nie! Flytronic jest znaną już i docenianą na rynku firmą produkującą BSL’e, jednak dopiero teraz może to robić w sposób certyfikowany/znormalizowany. Sam certyfikat podnosi renomę firmy, która tym samym wyróżniła się nie tylko w Polsce, ale także i w Europie. Gwarantuje także, że produkowane przez nią drony, są na bardzo wysokim poziomie i spełniają na pewno normy co najmniej takie same, jak w przypadku samolotów załogowych.

Co więcej, drony, które Flytronic ma od dawna w produkcji, także spełniają surowe normy certyfikacji, m.in. UAV FlyEye, czy aerostaty Skyranger. Spółka może produkować także FlySAR’y, czy wojskową MANTĘ. Ogólnie drony do 150kg (UA V klasy F).

W praktyce wygląda to podobnie jak z samochodami i samolotami, mianowicie dron dostaje „rejestrację” i musi być nią trwale oznaczony. Polskie UAV’y będą rejestrowane wg klucza „SP – X/…/…” gdzie dwie pierwsze litery oznaczają kraj rejestracji (SP to Polska), kolejna litera „X” oznacza, że mamy do czynienia z BSP i dalej nadawane są dwie indywidualne litery oznaczające konkretną maszynę.

Na dzień dzisiejszy, tylko Flytronic może rejestrować w ten sposób drony. Żadna inna firma w Polsce nie posiada tego przywileju, a tym samym nie spełnia surowych norm certyfikacji ULC.

Pierwszym ,zarejestrowanym oficjalnie, polskim samolotem bezzałogowym jest najnowszy dron gliwickiej firmy MANTA. Otrzymał on rejestrację SP_XFT o numerze 001, waży ponad 50 kg, rozpędza się do blisko 200km/h. MANTA, mająca rejstrację, może poruszać się w cywilnej przestrzeni powietrznej na identycznych zasadach, jak analogicznie certyfikowane samoloty załogowe.

flytronic-manta-uavfot:flytronic.pl

Flytronic, posiadając certyfikat ULC, jest tym samym zobowiązana do „normalizacji” każdego produkowanego drona, a nie tylko wybranych… Tym samym, potencjalny ich nabywca może być pewny, że jego dron na pewno spełnia surowe normy ULC, niezależnie od wyboru drona.

źródło:stosunki.pl, flytronic.pl

 

Artykuły podobne

 • Rynek dronów w Polsce 2015 [recenzja]

  Każdy miłośnik dronów i robotyki, w tym mam nadzieję m.in. szanowni czytelnicy InfoDrona, zapewne doskonale wiedzą i pamiętają, czym jest „Parada robotów – Droniada”, która organizowana jest w Polsce już od paru lat. Dla przypomnienia – imprezę poprzedzają konwersatoria z różnymi grupami środowiska, w odstępach miesięcznych. Całość organizowana jest w ramach programu strategicznego „5 żywiołów. […]

 • Krakowscy urzędnicy miejskie inwestycje nadzorują dronem.

  Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, dalej zwany jako ZIKIT, do monitorowania obiektów miejskich, kontroli obiektów inżynieryjnych, w szczególności inwestycji budowlanych, już od tego poniedziałku, wykorzystuje bezzałogowca. Pierwszym obiektem, jaki został sfilmowany przez drona, była ulica Podwale, na której trwa remont torowiska (przy Plantach). Dzięki zastosowaniu bezzałogowca, urzędnicy mogą nie tylko monitorować przebudowę torowiska […]

 • I Międzynarodowy Dzień Dronów. Także w Polsce! [14.03.2015]

  Już za kilka dni będziemy świadkami iście wiekopomnego wydarzenia. Po raz pierwszy w historii, rozpocznie się Międzynarodowy Dzień Dronów. To impreza organizowana w wielu różnych krajach, w tym samym dniu, łącząca ludzi o tych samych pasjach i zainteresowaniach. To dzień, w którym bariery językowe i geograficzne nie mają znaczenia dla wszystkich miłośników bezzałogowców. Jak to […]

 • Gdzie się szkolić, żeby zostać licencjonowanym operatorem bezzałogowca? Przegląd ośrodków szkoleń UAVO.

  Gliwice: Flytronic sp z o.o. O Ośrodku Uprawnienia/Certyfikaty Kontakt Flytronic jest pierwszym w Polsce ośrodkiem szkolenia UAVO wpisanym do rejestru Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Kadra posiada bogate doświadczenie zdobyte m. in. podczas szkolenia operatorów wojskowych. Certyfikaty: ULC – 104RPS-01/2014 (zobacz certyfikat) Uprawnienia: VLOS, BVLOS, UAVO INS Kategorie statków powietrznych: S, 7, 25 kg ul.: Bojkowska 43 […]

adasskoo
Dronitolog, bloger, publicysta, pomysłodawca InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).