via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Polska oficjalnie produkuje drony!

 • Miejsce akcji:

  Gliwice

 • Zaangażowane podmioty:
  1. Spółka Flytronic, (Grupa WB)

   Flytronic
   fot:flytronic.pl

  2. Urząd Lotnictwa Cywilnego

   ulc-logo
   fot:ulc.gov.pl

 • Przedmiot akcji:

  Certyfikat o numerze P-001/01

 • Czas akcji:

  od 15.09.2014r. do [teraz]

 • Zakres:
  1. Projektowanie
   • obliczenia aerodynamiczne
   • obliczenia wytrzymałościowe
  2. Produkcja
   • wytwarzanie elementów kompozytowych
  3. Testy
   • testy naziemne
   • testy w locie

Tyle suchych faktów. Co to oznacza w praktyce?

Przyznanie certyfikatu Spółce F. od ULC i tym samym objęcie produkcji samolotów bezzałogowych państwowym nadzorem oznacza, że wszystkie konstrukcje opracowywane i produkowane przez tę spółkę muszą spełnić wymogi technologiczne co najmniej w takim samym stopniu jak załogowe statki powietrzne we wszystkich wyżej wymienionych zakresach.

Czy to oznacza, że spółka Flytronic dopiero teraz rozpoczęła produkcję BSLi?

Nie! Flytronic jest znaną już i docenianą na rynku firmą produkującą BSL’e, jednak dopiero teraz może to robić w sposób certyfikowany/znormalizowany. Sam certyfikat podnosi renomę firmy, która tym samym wyróżniła się nie tylko w Polsce, ale także i w Europie. Gwarantuje także, że produkowane przez nią drony, są na bardzo wysokim poziomie i spełniają na pewno normy co najmniej takie same, jak w przypadku samolotów załogowych.

Co więcej, drony, które Flytronic ma od dawna w produkcji, także spełniają surowe normy certyfikacji, m.in. UAV FlyEye, czy aerostaty Skyranger. Spółka może produkować także FlySAR’y, czy wojskową MANTĘ. Ogólnie drony do 150kg (UA V klasy F).

W praktyce wygląda to podobnie jak z samochodami i samolotami, mianowicie dron dostaje „rejestrację” i musi być nią trwale oznaczony. Polskie UAV’y będą rejestrowane wg klucza „SP – X/…/…” gdzie dwie pierwsze litery oznaczają kraj rejestracji (SP to Polska), kolejna litera „X” oznacza, że mamy do czynienia z BSP i dalej nadawane są dwie indywidualne litery oznaczające konkretną maszynę.

Na dzień dzisiejszy, tylko Flytronic może rejestrować w ten sposób drony. Żadna inna firma w Polsce nie posiada tego przywileju, a tym samym nie spełnia surowych norm certyfikacji ULC.

Pierwszym ,zarejestrowanym oficjalnie, polskim samolotem bezzałogowym jest najnowszy dron gliwickiej firmy MANTA. Otrzymał on rejestrację SP_XFT o numerze 001, waży ponad 50 kg, rozpędza się do blisko 200km/h. MANTA, mająca rejstrację, może poruszać się w cywilnej przestrzeni powietrznej na identycznych zasadach, jak analogicznie certyfikowane samoloty załogowe.

flytronic-manta-uavfot:flytronic.pl

Flytronic, posiadając certyfikat ULC, jest tym samym zobowiązana do „normalizacji” każdego produkowanego drona, a nie tylko wybranych… Tym samym, potencjalny ich nabywca może być pewny, że jego dron na pewno spełnia surowe normy ULC, niezależnie od wyboru drona.

źródło:stosunki.pl, flytronic.pl

 

Artykuły podobne

 • Jak przygotować się na dronową rewolucję? Międzynarodowe wydarzenie dla branży dronowej w Warszawie

  Liderzy polskiej i europejskiej sceny dronowej spotkają się 18 kwietnia 2023 roku w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa na wydarzeniu poświęconemu miejskiej mobilności powietrznej.   Rynek dronowy ma obecnie prognozowany jeden z największych wskaźników wzrostu. Wartość rynku w 2030 roku szacowana jest na 90 miliardów dolarów. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa planuje wspierać ten sektor gospodarki wraz […]

 • Drony rozpoznawcze Mayfly od Asseco dla polskiej armii

  Asseco Poland w komunikacie prasowym przekazało, że w ramach realizacji przetargu dla Wojska Polskiego, Asseco oddało do użytku armii 6 zestawów Bezzałogowego Systemu Powietrznego Mayfly. Każdy zestaw składa się z 4 dronów, a także stacji kierowania i kontroli z dedykowanym oprogramowaniem oraz pakietem akcesoriów. Nowy sprzęt umożliwi m.in. prowadzenie obserwacji dzienno-nocnych przeciwnika i terenu, ocenę […]

 • Bayraktary dla Polski. Pierwszy z czterech zestawów (6xTB2) już w Mirosławcu.

  Umowę na dostawę dla Sił Zbrojnych RP 4 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy MALE Bayraktar TB2 podpisano w maju 2021 r. W tym tygodniu natomiast do Sił Zbrojnych RP dotarł już pierwszy z zestawów, obejmujący m.in. 6 bezzałogowych statków powietrznych wraz z 3 mobilnymi stacjami kontroli. Pierwsza partia dostaw zakontraktowanego sprzętu wojskowego obejmuje również […]

 • Wojna na Ukrainie wyznacza nowe trendy. Zrzutki na drony bojowe stają się powszechne.

  W czasie wojny można pomagać na bardzo wiele sposobów. Można bez problemu wspierać cele małe, jednostkowe, ale również i te duże, a nawet militarne. Do tych ostatnich z całą pewnością wpisują się zrzutki na tureckie Bayraktary oraz polskie drony Warmate. Bayraktary Owych tureckich dronów bojowych chyba nikomu przedstawiać specjalnie nie trzeba… Wsławiły się w trakcie […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).