via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Parada Robotów w Krakowie – Droniada 2015 [19-20.06.2015r.]

Wygląda na to, że obecny rok będzie dla wielu miłośników robotyki, w szczególności bezzałogowców, pod znakiem imprez plenerowych! W tym roku mamy już zapisane w harmonogramie Mazury Drone Show i Dron Festiwal. Kolejnym, ważnym wydarzeniem w tej kategorii, będzie Parada Robotów w Krakowie, znana także pod nazwą Droniada 2015.

fot: 5zywiolow.pl

fot: 5zywiolow.pl,

Droniada ma charakter cykliczny i w roku ubiegłym odbyła się 17 i 18 czerwca 2014 r. W tym zaś roku organizatorzy zapowiadają, że będzie miała miejsce także w podobnym okresie – 19-20 czerwca 2015 r..

Tegoroczna Parada Robotów odbędzie się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Organizatorem imprezy jest Fundacja „Instytut Mikromakro” oraz wspomniane Muzem Lotnictwa. Droniada jest organizowana w ramach przedsięwzięcia „Pięć żywiołów. Wolność – informacja – bezpieczeństwo”.

Droniada składa się generalnie z kilku części. Właściwą imprezę plenerową z Paradą Robotów, poprzedzi cykl konwersatoriów o roli bezzałogowców i systemów fuzji informacji w gospodarce. Konferencja finałowa – I Kongres Robotyczny organizowana jest pod hasłem „GOSPODARKA CZASU ROBOTÓW„.

Parada Robotów generalnie, to pokaz możliwości polskiego przemysłu i nauki w zakresie robotyki. Bezzałogowce będą oczywiście prezentowane nie tylko w formie „statycznej”, ale i dynamicznej – w akcji, realizując przykładowe misje. Co ciekawe, zostaną zaprezentowane nie tylko BSP cywilne, ale także i wojskowe. Z tego też względu, wśród zaproszonych gości, nie mogło zabraknąć Pana generała Stanisława Koziej – obecnie Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Pan Koziej przyzna także pod koniec tejże imprezy, podobnie jak w roku poprzednim, nagrody dla akademickich kół naukowych za najciekawsze, zaprezentowane pomysły „na zaspokojenie potrzeb informacyjnych kluczowych przedsiębiorstw i instytucji z wykorzystaniem dronów, robotów i systemów fuzji informacji osób„.

Podczas imprezy odbędą się prezentacje firm, uczelni oraz zaproszonych gości w formie mini-wykładów i debat. Jak zapewnia Sławomir Kosieliński – Prezes Zarządu Fundacji „Instytut Mikromakro”, która jest głównym organizatorem Droniady, lista gości jest nadal otwarta! Stąd też m.in. z takim wyprzedzeniem o tym piszę.

Droniada każdemu musi dać czas i szansę …

fot: 5zywiolow.pl

fot: 5zywiolow.pl

W harmonogramie imprezy znajdziemy m.in.:

  • Wykład inauguracyjny o zmianach gospodarczych i cywilizacyjnych, które niesie robotyzacja i cyfryzacja przemysłu.
  • Prezentacje konkursowe akademickich kół naukowych (część teoretyczna, 7 minut na przekazanie koncepcji rozwiązania postawionego przez nas problemu).
  • Debata „Czy jesteśmy gotowi na zmiany społeczne wywołane przez masową robotyzację i cyfryzację w duchu Przemysłu 4.0?
  • Debata „Operator czy automat? Fuzja informacji jako narzędzie do integracji danych z systemów inteligentnych oraz internetu rzeczy Trening ekip biorących udział w Paradzie Robotów – Droniadzie.
  • Pokazy dynamiczne dronów. Scenariusze wykorzystania dronów/robotów/systemów inteligentnych w gospodarce i na potrzeby bezpieczeństwa narodowego. Pokazy dynamiczne na płycie lotniska. Startują akademickie koła naukowego, których pomysły teoretyczne zaciekawiły jury i zostały uznane za godne do prezentacji przed Szefem BBN, profesjonalne firmy oraz wojsko.
    • Przykład: Drony w wojskowych misjach rozpoznawczych (akcja wojskowych dronów + pirotechniczne boom mjr. rez. Zbyszka Mazurkiewicza)
    • Przykład: Analiza informacji w locie na potrzeby operatorów sieci przesyłowych jak Gaz – System
    • Przykład: Na pomoc! Drony w akcji ratunkowej, gdy zabłądził turysta w górach lub dziecko w lesie albo ktoś doznał zawału na ulicy
  • Prezentacje druku 3D
  • Nauka latania dronem na symulatorze
  • Pokazy statyczne Bezzałogowych Statków Latających
  • Jak bezpiecznie latać dronami?
  • Drony – kurierzy, czyli poczta przyszłości.
  • We wspólnej przestrzeni powietrznej. Bezzałogowce i statki załogowe.

Szczegółowy harmonogram dostępny tutaj. Uwaga! Jest dość obszerny i aż dziw bierze, że tyle atrakcji udało się organizatorom wcisnąć w tylko dwa dni…

OK, atrakcji masa w wielu różnych formach, pytanie pozostaje jedno… po co to wszystko? Bo przecież nie chodzi tylko o zwykły piknik w miłym towarzystwie…

Podstawowy cel imprezy, to wzbudzenie zainteresowania społecznego robotyką, w szczególności dronami. Pokazanie, czym są „inteligentne maszyny”, jaka przyszłość nas czeka, jak są wykorzystywane w  życiu codziennym, w gospodarce, czy w wojsku. I co się z tym wiąże… Droniada ma pobudzać do myślenia i do otwartej, społecznej dyskusji na różne tematy związane  z robotyką. W myśl reguły,  im wyższa wiedza na określony temat, tym mniejszy przed nim strach. Droniada, to także możliwość pozyskania nowych znajomości, partnerów biznesowych, czy kontaktów hobbystycznych.

dron pokazowy z poprzedniej Droniady/2014, fot: 5zywiolow.pl

dron pokazowy z poprzedniej Droniady/2014, fot: 5zywiolow.pl

Jak się też okazuje, „Pięć żywiołów„, to nie jedyne, polskie przedsięwzięcie, które ma pobudzać społeczeństwo do dyskusji na temat bezzałogowców.  Niemal identyczne założenia ideologiczne przypisuje sobie najnowsza kampania społeczna „Pięć ton nad ziemią„, w której nieskromnie dopiszę, InfoDron ma też pewien udział.

Swoją drogą, nazwy tych kampanii są dość podobne.

Co by nie było,  obie kampanie warte są uwagi.

Na koniec zaś krótkie podsumowanie poprzedniej Droniady w formie wideo:

Więcej filmów z Droniady 2014 szukaj tutaj

Zaś kolejnych spotkań dronitologów szukaj na InfoDronie w kategorii  >> wydarzenia.

Źródło: 5 żywiołów

Artykuły podobne

  • Jak przygotować się na dronową rewolucję? Międzynarodowe wydarzenie dla branży dronowej w Warszawie

    Liderzy polskiej i europejskiej sceny dronowej spotkają się 18 kwietnia 2023 roku w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa na wydarzeniu poświęconemu miejskiej mobilności powietrznej.   Rynek dronowy ma obecnie prognozowany jeden z największych wskaźników wzrostu. Wartość rynku w 2030 roku szacowana jest na 90 miliardów dolarów. Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa planuje wspierać ten sektor gospodarki wraz […]

  • Kraków: Parada Robotów – Droniada III [17-19.06.2016]

    Począwszy od czerwca 2014r, corocznie, Instytut Mikromakro (IM) wplata w swe podstawowe cele  realizacji – Paradę Robotów – Droniadę. Podobnie, jak i w roku ubiegłym, główną imprezę zaplanowano na czerwiec  [17-19.06.2016r]. W tym roku Instytut Mikromakro, pod zarządem Sławomira Kosielińskiego oraz Andrzeja Gontarza, kontynuuje misję rozpoczętą już ładnych parę lat temu, której celem jest jak […]

  • Rynek dronów w Polsce 2015 [recenzja]

    Każdy miłośnik dronów i robotyki, w tym mam nadzieję m.in. szanowni czytelnicy InfoDrona, zapewne doskonale wiedzą i pamiętają, czym jest „Parada robotów – Droniada”, która organizowana jest w Polsce już od paru lat. Dla przypomnienia – imprezę poprzedzają konwersatoria z różnymi grupami środowiska, w odstępach miesięcznych. Całość organizowana jest w ramach programu strategicznego „5 żywiołów. […]

  • Kraków: Parada Robotów – Droniada [19-20.06.2015]

    W dniach 19-20 czerwca na terenie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie odbędzie się tegoroczna edycja PARADY ROBOTÓW – DRONIADY. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Stanisław Koziej – Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Partnerem Parady jest Województwo Małopolskie. Parada Robotów jest częścią organizowanej przez Fundację „Instytut Mikromakro” finałowej konferencji pod […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).