via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Problemy USA. Poważnie braki w personelu do obsługi dronów uderzeniowych.

Bolączką większości armii narodowych w wielu krajach są braki w uzbrojeniu. My Polacy, daleko szukać przykładów nie musimy. Amerykanie natomiast, jak się okazuje, mają nieco inny problem. O ironio, mają więcej bezzałogowców uderzeniowych, niż mogą obecnie obsłużyć z uwagi na braki kadrowe. Problem generalnie dotyczy dronów MQ-1 Predator oraz MQ-9 Reaper.

MQ-1 Predator, fot: wikiwand.com/en/General_Atomics_MQ-1_Predator

MQ-1 Predator, fot: wikiwand.com/en/General_Atomics_MQ-1_Predator

Wydaje się w sumie śmieszne, bo skoro państwo to może sobie pozwolić na sprzęt wojskowy z najwyższej półki w pokaźnej ilości, to generalnie, teoretycznie,  tym bardziej może sobie też pozwolić na fachowców do obsługi tegoż sprzętu, wręcz najlepszych na świecie. Nic jednak bardziej mylnego!

W obecnej sytuacji, kiedy to drony wspomnianego typu są intensywnie wykorzystywane operacyjnie w wojnie przeciwko Państwu Islamskiemu w Syrii i Iraku, Amerykanie siłą rzeczy potrzebują więcej wyszkolonych osób do obsługi tych maszyn, niż przewidywał wcześniejszy plan Departamentu Obrony USA. W szczególe, do roku 2019 planowano ograniczyć ilość zestawów tychże bezzałogowców z 65 do 55 (głównie kosztem starszych i mniejszych MQ-1 Predator). Dla jasności, zestaw, to nie jeden dron plus centrum sterowania, a 4 takie maszyny plus centrum. Optymalna ilość załogi niezbędna do obsługi jednego takiego zestawu, to 10 osób (tzw. orbit).

MQ-9 Reaper / pl.wikipedia.org/wiki/MQ-9_Reaper

MQ-9 Reaper / pl.wikipedia.org/wiki/MQ-9_Reaper

Problem generalnie w tym, że w praktyce, jeden taki zestaw obecnie obsługuje max 8 osób.

Wygląda na to, że nikt nie spodziewał się takiego obrotu sprawy w związku z Państwem Islamskim, nie przewidziano tej wojny, ani faktu, iż zabraknie w pewnym momencie wyszkolonego personelu.

Z drugiej natomiast strony, to też nie lada okazja dla operatorów dronów, którzy szukają „ciekawej pracy”. Bez wątpienia obsługa Predatora, czy Reapera, to nie lada wyzwanie dla najlepszych z branży.

źródło: The Daily Beast, D24

Artykuły podobne

  • System „antydronowy” Northrop Grumman C-UAS kończy testy ogniowe w Yuma w Arizonie

    HUNTSVILLE, Alabama – 22 listopada 2022 r. – System dowodzenia i kontroli (C2) krótkiego zasięgu Counter Unmanned Aerial Systems (C-UAS) firmy Northrop Grumman Corporation (NYSE: NOC) pomyślnie przeszedł najbardziej złożony jak dotąd system testów systemów. Forward Area Air Defence Command and Control (FAAD C2) służył jako system C2 dla wszystkich zasobów C-UAS używanych do wykrywania i […]

  • Chiny zaprezentowały nowego Wing Long’a trzeciej już generacji

    Wing Loong 3, zwany także Chengdu GJ-3 lub Pterodactyl 3 został zaprezentowany 8 listopada 2022 w trakcie pokazów lotniczych w Zhuhai w prowincji Guangdong w Chinach. Wing Long należy do największych i jednych z najlepiej wyposażonych bezzałogowców kategorii MALE na świecie. Jest tym samym konkurencją dla znanych amerykańskich maszyn klasy MQ-1 Predator czy MQ-9 Reaper. […]

  • Firma Kratos Defence & Security Solutions, Inc. ogłosiła, że ​​niedawno zakończyła udaną serię lotów dwoma samolotami produkcyjnymi XQ-58A Valkyrie dla programu Skyborg.

    W skład zespołu programowego wchodzą: Myśliwce Sił Powietrznych USA (USAF) oraz Dyrekcja Zaawansowanych Statków Powietrznych, Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych(AFRL), USAF 40 Eskadra prób w locie(FLTS), USAF 46 Eskadra testowa Kratosa. „Ciągła ewolucja i demonstracja systemu USAF Skyborg wyznacza kurs dla zakresu zastosowań taktycznych, które Skyborg ma adresować i informować. Te ostatnie loty Skyborg, z produkcyjnymi samolotami […]

  • USA: Bezzałogowiec X-47B tankuje także w locie

    X-47B to bezzałogowiec uderzeniowy opracowany  przez Northrop Grumman. Jest koronnym przykładem użycia technologii Stealth, dzięki której maszyna jest niezwykle trudna do wykrycia przez wroga. Bezzałogowiec ten jest w stanie także startować i lądować na okrętach (US Navy). W ostatnich dniach, Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych pochwaliła się także kolejnym osiągnięciem. Mianowicie X-47B przeszedł z sukcesem próby […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).