via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Iran testuje samobójcze drony!

Yasir, zwany także jako Raad-85, to nic innego, jak współczesna, bezzałogowa wersja japońskich Kamikaze (Kamikadze).

Dron potrafi atakować cele lądowe, na wodzie i w powietrzu, sam zaś atak jest raczej mało wyrafinowany, polega w zasadzie na bardzo prostej strategii, znaleźć cel, namierzyć, wycelować, zderzyć się z nim i tym samym zdetonować całkiem niemałą bombę na wyposażeniu owego drona.

Yasir, Raad-85, fot: gizmodo.com

Yasir, Raad-85, fot: gizmodo.com

Yasir powstał w Iranie, aczkolwiek odrobinę nawiązuje swoją konstrukcją do projektów Boeinga (warto chociażby przypomnieć incydent zestrzelenia ScanEagle’a w Iranie w 2012r).

Testy drona przeprowadzono w pobliżu cieśniny Ormuz w ramach kilkudniowych ćwiczeń.

Ciekawe, jak wygląda sprawa opłacalności takiej konstrukcji w stosunku do rakiet.

Bez wątpienia, nawet jeśli jest to kosztowne rozwiązanie, taki dron może okazać się nie raz zabójczy wszędzie tam, gdzie konwencjonalna broń rakietowa zawodzi.

Yasir, Raad-85, fot: gizmodo.com

Yasir, Raad-85, fot: gizmodo.com

Yasir, Raad-85, fot: interia.pl

Yasir, Raad-85, fot: interia.pl

źródło: Slashgear, interia, gizmodo

Artykuły podobne

  • Iran sprzeda Rosji 6000 dronów szturmowych (?)

    W ramach współpracy wojskowo-technicznej między Rosją a Iranem Teheran jest gotowy sprzedać Rosji 6000 uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych. Rodzaj drona nie został jeszcze nazwany, jednak biorąc pod uwagę dostawy innych rodzajów broni i technologii, kwota umowy między Moskwą a Teheranem wyniesie około miliarda dolarów. Takich informacji dostarcza The Washington Post i irańscy dziennikarze Khayal Muazzin. Według The Washington […]

  • Irański, bezzałogowy przemysł rośnie w siłę. Oblot Homa-2.

    Jak donosi irańska agencja Tasnim, BSL Homa-2  zaliczył już swój pierwszy lot!  Dodajmy, iż jest to maszyna rodzimej, irańskiej produkcji. Na wstępie warto także przypomnieć, iż całkiem niedawno świat obiegła informacja o innym, irańskim bezzałogowcu – Yasir, zwanym także jako Raad-85. Yasir, to tzw dron kamikadze, Homa-2 zaś z założenia ma mieć dłuższą żywotność, mianowicie […]

  • Trzy różne drony i jeden cel. Ratowanie tonących.

    Pars O dronie Pars, irańskiej firmy RTS Lab, zrobiło się głośno już ponad rok temu, w wielu mediach internetowych ukazały się artykuły nawiązujące do zwieńczonych sukcesem testów tej platformy, ja natomiast do dziś byłem wobec niniejszych wydarzeń w zasadzie dość sceptyczny. Nic nie napisałem a propos Pars generalnie z jednego powodu – uznałem ten „wynalazek” […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).