via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Problemy USA. Poważnie braki w personelu do obsługi dronów uderzeniowych.

Bolączką większości armii narodowych w wielu krajach są braki w uzbrojeniu. My Polacy, daleko szukać przykładów nie musimy. Amerykanie natomiast, jak się okazuje, mają nieco inny problem. O ironio, mają więcej bezzałogowców uderzeniowych, niż mogą obecnie obsłużyć z uwagi na braki kadrowe. Problem generalnie dotyczy dronów MQ-1 Predator oraz MQ-9 Reaper.

MQ-1 Predator, fot: wikiwand.com/en/General_Atomics_MQ-1_Predator

MQ-1 Predator, fot: wikiwand.com/en/General_Atomics_MQ-1_Predator

Wydaje się w sumie śmieszne, bo skoro państwo to może sobie pozwolić na sprzęt wojskowy z najwyższej półki w pokaźnej ilości, to generalnie, teoretycznie,  tym bardziej może sobie też pozwolić na fachowców do obsługi tegoż sprzętu, wręcz najlepszych na świecie. Nic jednak bardziej mylnego!

W obecnej sytuacji, kiedy to drony wspomnianego typu są intensywnie wykorzystywane operacyjnie w wojnie przeciwko Państwu Islamskiemu w Syrii i Iraku, Amerykanie siłą rzeczy potrzebują więcej wyszkolonych osób do obsługi tych maszyn, niż przewidywał wcześniejszy plan Departamentu Obrony USA. W szczególe, do roku 2019 planowano ograniczyć ilość zestawów tychże bezzałogowców z 65 do 55 (głównie kosztem starszych i mniejszych MQ-1 Predator). Dla jasności, zestaw, to nie jeden dron plus centrum sterowania, a 4 takie maszyny plus centrum. Optymalna ilość załogi niezbędna do obsługi jednego takiego zestawu, to 10 osób (tzw. orbit).

MQ-9 Reaper / pl.wikipedia.org/wiki/MQ-9_Reaper

MQ-9 Reaper / pl.wikipedia.org/wiki/MQ-9_Reaper

Problem generalnie w tym, że w praktyce, jeden taki zestaw obecnie obsługuje max 8 osób.

Wygląda na to, że nikt nie spodziewał się takiego obrotu sprawy w związku z Państwem Islamskim, nie przewidziano tej wojny, ani faktu, iż zabraknie w pewnym momencie wyszkolonego personelu.

Z drugiej natomiast strony, to też nie lada okazja dla operatorów dronów, którzy szukają „ciekawej pracy”. Bez wątpienia obsługa Predatora, czy Reapera, to nie lada wyzwanie dla najlepszych z branży.

źródło: The Daily Beast, D24

Artykuły podobne

 • USA: Bezzałogowiec X-47B tankuje także w locie

  X-47B to bezzałogowiec uderzeniowy opracowany  przez Northrop Grumman. Jest koronnym przykładem użycia technologii Stealth, dzięki której maszyna jest niezwykle trudna do wykrycia przez wroga. Bezzałogowiec ten jest w stanie także startować i lądować na okrętach (US Navy). W ostatnich dniach, Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych pochwaliła się także kolejnym osiągnięciem. Mianowicie X-47B przeszedł z sukcesem próby […]

 • LOCUST – drony obserwacyjno-uderzeniowe działające w roju.

  Nad systemem LOCUST pracuje Office of Naval Research (ONR, o dziwo, tym razem nie jest to DARPA). W szczególe program ten zakłada użycie niedużych dronów w misjach obserwacyjnych, jak i bojowych, które będą działać razem, w tzw. roju. Program ten dla amerykańskiego Pentagonu ma kluczowe znaczenie, ponieważ zakłada użycie tanich maszyn masowo (zatem będą oszczędności), […]

 • Pierwszy, ubezzałogowiony F-16 trafił już do eksploatacji US Air Force.

  Po trwających już 5 lat pracach badawczo-projektowych, w trakcie których zbudowano 6 przedseryjnych myśliwców QF-16, w końcu udało się dostarczyć do jednej z baz US Air Force jeden egzemplarz seryjny – w pełni produkcyjny. Model, o którym mowa oznaczono numerem QF-007, wylądował 11 marca tego roku w bazie US Air Force Tyndall na Florydzie i […]

 • Australia w kolejce po MQ-9 Reaper ?

  Jak donosi Defense24, Amerykanie z US Air Force szkolą australijskich operatorów bezzałogowców w zakresie obsługi MQ-9 Reaper. Co prawda brakuje tu informacji, aby Australia kupowała takowe maszyny, jednak nie trudno się domyślić, iż takie plany bez wątpienia posiada. Tym bardziej jest to prawdopodobne, ponieważ informacja ta zbiega się nieprzypadkowo z inną – mianowicie amerykański Departament […]

adasskoo
Dronitolog, bloger, publicysta, pomysłodawca InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).