via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Francuską elektrownię atomową ponownie odwiedziły „nieznane” drony.

fot: eelv.fr

fot: eelv.fr

Na jesieni ubiegłego roku, świat obiegła niepokojąca informacja z Francji, jako, że nad ich wieloma elektrowniami atomowymi pojawiły się nieznane drony. Wydawać się mogło, że wszczęte wówczas dochodzenie władz francuskich odstraszy na dobre, lub przynajmniej na dłuższy czas potencjalnych ciekawskich, którzy to chcieliby sobie polatać dronem nad obiektami strategicznymi najwyższej wagi dla państwa.

Niestety, najnowsze doniesienia AFP mówią, że do incydentu doszło po raz kolejny, tym razem jednak tylko nad jedną spośród ich elektrowni.

Ochrona elektrowni Nogent-sur-Seine  w ubiegłą sobotę zaobserwowała dwa obiekty latające nad terenem elektrowni. Oczywiście zawiadomiono żandarmerię.

We Francji zakazane jest latanie czymkolwiek (zakaz obejmuje nie tylko bezzałogowce, ale i wszelkie załogowce, lotnie, szybowce, samoloty, itp) w promieniu 5km od elektrowni do 1000 metrów w górę. Ową przestrzeń nadzorują siły powietrzne.

Podobnie jak poprzednio, sytuacja ta wywołała niezłą burzę w mediach i społeczeństwie, ponieważ każdy taki incydent kwestionuje bezpieczeństwo tego rodzaju obiektów „wysokiego ryzyka”.

Z jednej strony, francuskie elektrownie uchodzą za jedne z największych i jedne z najbezpieczniejszych (wydatki na dodatkowe zabezpieczenia zrekompensowano większą mocą elektrowni), z drugiej jednak strony, widzimy, że nawet jeśli sama elektrownia jest mega bezpieczna, to i tak są powody do obaw, chociażby w sytuacjach, jak niniejsza.

Wniosek z sytuacji w zasadzie jest jeden. Francja na błędach nie uczy się za dobrze, a siły powietrzne i ochrona obiektów, jaką miały skuteczność, taką mają nadal… Czyli wątpliwą.

źródło: tvn, pap

Artykuły podobne

  • Airbus, Finmeccanica i Dassault Aviation stworzą europejskiego drona klasy MALE

    Wiodące firmy europejskiego rynku lotniczo-kosmicznego – Airbus Defence and Space, Finmeccanica i Dassault Avation  przyjęły z zadowoleniem informację o podpisaniu porozumienia między Francją, Niemcami i Włochami o rozpoczęciu projektu badawczego, którego celem jest stworzenie europejskiego, bezzałogowego systemu latającego. Zgodnie z postanowieniami porozumienia, podpisanego przedwczoraj przez przedstawicieli wszystkich trzech państw, firmy będą odpowiedzialne za dwuletni projekt […]

  • Francja: drony zwalczane przez drony

    O tym, że francuska administracja ma problem z dronami, przekonywać nikogo nie trzeba. W ciągu ostatnich miesięcy doszło w tym kraju do co najmniej kilku poważnych naruszeń stref chronionych przez drony, co zaniepokoiło nie tylko lokalną społeczność, ale także i międzynarodową. Drony latały wielokrotnie nad obiektami ważnymi strategicznie dla państwa, m.in. wielokrotnie nad elektrowniami atomowymi, […]

  • Niemcy i Francja wspólnie zbudują bezzałogowca do zadań bojowych.

    Obecnie niemiecka Bundeswehra korzysta w Afganistanie z izraelskiego modelu „Heron 1” (oblatany już w 1994r). To dobry i sprawdzony sprzęt, jednak jest on zbyt „mały”, by przenosić broń. Zatem, żeby posiadać bezzałogowe systemy walki, Bundeswehra musi albo kupować bezzałogowce amerykańskie, ewentualnie izraelskie, lub je dzierżawić. Inne opcje są raczej mało prawdopodobne. Stąd pomysł, aby przy […]

  • Drony nad Paryżem. Znowu…

    W nocy, z poniedziałku na wtorek (23-24.02.2015), dostrzeżono drony w różnych miejscach Paryża. Na pozór – informacja mało sensacyjna, trzeba jednak pamiętać, że po pierwsze – bezzałogowce bez odpowiedniej zgody latać nad tymże miastem nie mogą, po drugie, Francja jest świeżo po zamachu dżihadystów na siedzibę francuskiego tygodnika satyrycznego „Charlie Hebdo”, po trzecie, to nie […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).