via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Z cyklu Ukraina. Czyżby dron Luna bał się zimna?

1065874© EPA/WOLFGANG KUMM en.itar-tass.com/world/754928

Jakiś czas temu z radością przekazaliśmy informację, że Niemcy i Francja wyślą drony na Ukrainę, wiadomo po co, wiadomo gdzie, wiadomo dla kogo i naturalnie chodzi o model Luna.

Teraz niestety rozczarowanie malutkie, bo jak się okazuje, ów model drona lubi tylko ciepełko. Technicy podobnoż twierdzą,  że wytrzymuje tylko do minus 19 stopni Celsjusza, co generalnie jest problemem, szczególnie w zimie, kiedy to dochodzi na Ukrainie często do niższych temperatur, nie wspominając już o tym, że na wysokości 3-5 tys metrów, czyli takiej, jaką osiąga Luna, jest jeszcze zimniej.

Stąd decyzja, że prawdopodobnie do misji w ogóle nie dojdzie. OBWE pewno  jest sromotnie po raz kolejny rozczarowane, ja z resztą ciut też. Więcej, uważam, że to najzwyklejszy pretekst, aby wycofać się z jakiejkolwiek konfrontacji z Rosją. Co prawda Luna nie przenosi uzbrojenia, a tylko bacznie obserwuje i to nawet nie tereny Rosji w zamyśle, a graniczne Ukrainy, ale wygląda na to, że i w taki sposób Niemcy nie chcą ryzykować, co też podkreśla niemiecki dziennik wojskowy Bild.

Według niego przeszkodą w ewentualnym wysłaniu samolotów bezzałogowych na Ukrainę są poza kłopotami technicznymi „istotne problemy prawne, jak również polityczne”. Użycie tego sprzętu wymaga bowiem wojskowych gwarancji bezpieczeństwa, co jest „trudne do pogodzenia z zasadami OBWE”.

I na koniec focia innej Luny…

d28221de-55e7-11e4-997f-0025b511229efot:Bundeswehr

źródło: en.itar-tass.com, tvn24.pl

Artykuły podobne

 • Airbus, Finmeccanica i Dassault Aviation stworzą europejskiego drona klasy MALE

  Wiodące firmy europejskiego rynku lotniczo-kosmicznego – Airbus Defence and Space, Finmeccanica i Dassault Avation  przyjęły z zadowoleniem informację o podpisaniu porozumienia między Francją, Niemcami i Włochami o rozpoczęciu projektu badawczego, którego celem jest stworzenie europejskiego, bezzałogowego systemu latającego. Zgodnie z postanowieniami porozumienia, podpisanego przedwczoraj przez przedstawicieli wszystkich trzech państw, firmy będą odpowiedzialne za dwuletni projekt […]

 • Niemcy i Francja wspólnie zbudują bezzałogowca do zadań bojowych.

  Obecnie niemiecka Bundeswehra korzysta w Afganistanie z izraelskiego modelu „Heron 1” (oblatany już w 1994r). To dobry i sprawdzony sprzęt, jednak jest on zbyt „mały”, by przenosić broń. Zatem, żeby posiadać bezzałogowe systemy walki, Bundeswehra musi albo kupować bezzałogowce amerykańskie, ewentualnie izraelskie, lub je dzierżawić. Inne opcje są raczej mało prawdopodobne. Stąd pomysł, aby przy […]

 • Ukraińcy zestrzelili 4 metrowego drona separatystów.

  Tytuł może troszkę dziwić,… bo niby skąd separatyści mieliby tak dużego drona? Co niektórzy pewno powiedzieliby, że można „takie” kupić w każdym supermarkecie… My oczywiście wiemy, że jest odrobinę inaczej. 🙂 Ale do rzeczy. Dron wykonywał lot obserwacyjny nad morzem Azowskim, w pobliżu Mariupola (konkretniej 40 metrów od brzegu w pobliżu Jałty – wsi pod […]

 • Bezzałogowe wzloty i upadki. Czyli kolejnych słów parę o konflikcie na Ukrainie.

  O tym, że nad granicznym, wschodnim terytorium Ukrainy, ogarniętym przez konflikt zbrojny, latają drony, m.in. OBWE, przypominać chyba nie trzeba. Wiadomo także, że niestety drony te bywają także zestrzeliwane przez Rosjan, …, wróć, separatystów. Całkiem niedawno świat obiegła także informacja, że jeden z większych tam użytych dronów, padł. Przykre, ale prawdziwe. Na szczęście, straty nie […]

adasskoo
Dronitolog, bloger, publicysta, pomysłodawca InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).