via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Z cyklu Ukraina. Czyżby dron Luna bał się zimna?

1065874© EPA/WOLFGANG KUMM en.itar-tass.com/world/754928

Jakiś czas temu z radością przekazaliśmy informację, że Niemcy i Francja wyślą drony na Ukrainę, wiadomo po co, wiadomo gdzie, wiadomo dla kogo i naturalnie chodzi o model Luna.

Teraz niestety rozczarowanie malutkie, bo jak się okazuje, ów model drona lubi tylko ciepełko. Technicy podobnoż twierdzą,  że wytrzymuje tylko do minus 19 stopni Celsjusza, co generalnie jest problemem, szczególnie w zimie, kiedy to dochodzi na Ukrainie często do niższych temperatur, nie wspominając już o tym, że na wysokości 3-5 tys metrów, czyli takiej, jaką osiąga Luna, jest jeszcze zimniej.

Stąd decyzja, że prawdopodobnie do misji w ogóle nie dojdzie. OBWE pewno  jest sromotnie po raz kolejny rozczarowane, ja z resztą ciut też. Więcej, uważam, że to najzwyklejszy pretekst, aby wycofać się z jakiejkolwiek konfrontacji z Rosją. Co prawda Luna nie przenosi uzbrojenia, a tylko bacznie obserwuje i to nawet nie tereny Rosji w zamyśle, a graniczne Ukrainy, ale wygląda na to, że i w taki sposób Niemcy nie chcą ryzykować, co też podkreśla niemiecki dziennik wojskowy Bild.

Według niego przeszkodą w ewentualnym wysłaniu samolotów bezzałogowych na Ukrainę są poza kłopotami technicznymi „istotne problemy prawne, jak również polityczne”. Użycie tego sprzętu wymaga bowiem wojskowych gwarancji bezpieczeństwa, co jest „trudne do pogodzenia z zasadami OBWE”.

I na koniec focia innej Luny…

d28221de-55e7-11e4-997f-0025b511229efot:Bundeswehr

źródło: en.itar-tass.com, tvn24.pl

Artykuły podobne

 • Iran sprzeda Rosji 6000 dronów szturmowych (?)

  W ramach współpracy wojskowo-technicznej między Rosją a Iranem Teheran jest gotowy sprzedać Rosji 6000 uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych. Rodzaj drona nie został jeszcze nazwany, jednak biorąc pod uwagę dostawy innych rodzajów broni i technologii, kwota umowy między Moskwą a Teheranem wyniesie około miliarda dolarów. Takich informacji dostarcza The Washington Post i irańscy dziennikarze Khayal Muazzin. Według The Washington […]

 • Litwa zebrała 750 000 $ na trzy drony morskie dla Ukrainy.

  Niedawno pojawiła się informacja o zbiórce na bojowe drony morskie dla Ukrainy, a tymczasem Litwa już zdołała zebrać kwotę, która umożliwia zakup 3 nowych maszyn. Drony będą się nazywać PEACE dec, PEACE tak, PEACE diuke dziennikarz Andrius Tapinas

 • Zbiórka, która zmieni reguły gry. Pierwsza na świecie flota morskich dronów.

  W dniu 11 listopada Wicepremier oraz Minister Cyfrowej Transformacji Ukrainy Mykhailo Fedorov poinformował na twitterze, iż prezydent Ukrainy Volodymyr Zelenskyi ogłosił specjalną zbiórkę pieniędzy na pierwszą na świecie flotę morskich dronów. W krótkim uzasadnieniu podał, iż Rosja wystrzeliwuje co piąty pocisk ze statków.Przyjęto, iż Ukraina potrzebuje minimum 100 takich bezzałogowców, którego koszt jednostkowy to 250 […]

 • Wojna na Ukrainie wyznacza nowe trendy. Zrzutki na drony bojowe stają się powszechne.

  W czasie wojny można pomagać na bardzo wiele sposobów. Można bez problemu wspierać cele małe, jednostkowe, ale również i te duże, a nawet militarne. Do tych ostatnich z całą pewnością wpisują się zrzutki na tureckie Bayraktary oraz polskie drony Warmate. Bayraktary Owych tureckich dronów bojowych chyba nikomu przedstawiać specjalnie nie trzeba… Wsławiły się w trakcie […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).