Począwszy od czerwca 2014r, corocznie, Instytut Mikromakro (IM) wplata w swe podstawowe cele realizacji – Paradę Robotów – Droniadę. Podobnie, jak i w roku ubiegłym, główną imprezę zaplanowano na czerwiec [17-19.06.2016r]. W tym roku Instytut Mikromakro, pod zarządem Sławomira Kosielińskiego oraz Andrzeja Gontarza, kontynuuje misję rozpoczętą już ładnych parę lat temu, której celem jest jak największa, społeczna akceptacja nowych technologii, w tym dronów i innego rodzaju robotów. W 2016r IM stawia ponadto szczególny nacisk na analitykę i systemy fuzji informacji w bezpieczeństwie narodowym i zarządzaniu kryzysowym. Nie jest to oczywiście przypadkowe, a wynika bezpośrednio z dotychczasowych doświadczeń organizacyjnych Instytutu (szerzej można poczytać o tym w raporcje) i innych osób i organizacji zaangażowanych w niniejsze przedsięwzięcie oraz (tu uwaga!) z obecnej sytuacji naszego kraju. Polska, jako organizator Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO, zmierzyć się będzie musiała z wieloma problemami logistycznymi, zapewniając przy tym uczestnikom powyższych wydarzeń maksymalne bezpieczeństwo. To też główny kontekst organizacyjny IV Konferencji „Pięć żywiołów” (21 – 22 kwietnia 2016) – która poprzedzi (niejako zapowie) tegoroczną Droniadę. I tu po raz kolejny – organizatorzy stawiają na młodych, zdolnych i wykształconych! Aczkolwiek finalny piknik jest oczywiście dla wszystkich. 🙂
Zapowiada się zatem bardzo ciekawie.
Tegoroczna Droniada, podobnie jak i poprzednie, składa się z części konkursowej -ramowej, opatrzonej szczegółowym regulaminem oraz z części już bardziej wolnej – pikniku naukowo-technologicznego.
Część konkursowa generalnie odbędzie się w formule treningu służb reagowania kryzysowego we współpracy z dronami, robotami i systemami fuzji informacji, którego zwieńczeniem będzie zadanie konkursowe oraz przydzielenie nagród (dość z resztą atrakcyjnych), natomiast część piknikowa, to wystawy i pokazy zarówno statyczne, jak i dynamiczne.
Wg harmonogramu organizatorów:
SPRAWDZIAN TECHNICZNY (17 czerwca 2016 r., piątek, g. 10.00 – 13.00 )
Przeegzaminujemy wszystkie zespoły – profesjonalne i studenckie – czy ich sprzęt jest zdolny do udziału w misjach ratowniczych i czy operatorzy potrafią współpracować ze służbami reagowania kryzysowego. Państwowa Straż Pożarna reprezentowana w naszym Komitecie Organizacyjnym przez Szkołę Aspirantów PSP w Krakowie, Szkołę Główną Służby Pożarniczej oraz Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej zadeklarowały przygotowanie różnych misji. Przykładowo sprawdzimy funkcjonowanie strażackich wozów dowodzenia we współpracy z dronami.
TRENING (17 czerwca 2016 r., piątek, godz. 14.00 – 17.00)
Przeprowadzimy trening służb we współpracy z firmami w wybranych misjach ratowniczych z wykorzystaniem różnych sensorów np. kamer pracujących w podczerwieni i czujników promieniowania z uwzględnieniem specyfiki działania mobilnych stanowisk dowodzenia. Cel: prezentacja aktualnego stanu rozwoju dronów, robotów i systemów fuzji informacji oraz doprecyzowanie potrzeb informacyjnych służb reagowania kryzysowego.
KONKURS (18 czerwca 2016 r., sobota, godz. 8.00 – 12.00)
Zadaniem zespołów akademickich jest odszukać w ciągu 15 minut trzy zaginione osoby i dwie przeszkody terenowe na obszarze 46 hektarów terenów zielonych lotniska Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim, wynik zaś poszukiwań nanieść na mapę, z którą do akcji mogliby wkroczyć ratownicy. Istotą konkursu jest analiza i fuzja informacji. Czy do wykonania zadania użyty zostanie dron, robot lądowy, zobrazowania satelitarne albo inne narzędzie, nie ma znaczenia. Liczy się efekt. Wygra ten zespół, który jak najszybciej i jak najdokładniej wykona w pełni zadanie.
PARADA ROBOTÓW (PIKNIK NAUKOWO-TECHNOLOGICZNY)
Po konkursie 18 i 19 czerwca 2016 r. zorganizujemy wystawy i pokazy statyczne Parady Robotów w formie pikniku naukowo-technologicznego na Błoniach (impreza masowa). Pokazy dynamiczne to m .in. pokaz bolidów formuły Student, wzorowanych wyścigami Formuły I.
W programie:
- pokazy na 50 stoiskach promocyjnych firm, uczelni i instytucji publicznych związanych z robotyką
- pokazy dynamiczne dronów
- prezentacje robotów podwodnych
- prezentacje samochodów elektrycznych i bezzałogowych
- warsztaty robotyczne dla dzieci
- mini wykłady o dronach, robotach i systemach fuzji informacji
Nie lada gratką całej imprezy będzie pokaz bolidów biorących udział w Międzynarodowych Zawodach Formula Student/FSAE, wzorowanych na wyścigach Formuły I. Ta część Parady organizowana jest wspólnie z AGH Racing Team. Weźmie w niej udział min. 8 ekip z Polski, których celem jest organizacja oficjalnych wyścigów Formuły Student w 2017 r.
Z ciekawostek warto także dodać, iż podobnie jak w latach ubiegłych, imprezie patronuje szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który także przydziela w konkursie nagrodę honorową. Poprzednio był to gen. Stanisław Koziej, obecnie Paweł Soloch. Patronatów oczywiście jest znacznie więcej.
Także więcej szczegółów znajdziecie na stronie www.5zywiolow.pl oraz na powiązanych mediach społecznościowych.
Czas zatem zaplanować sobie długi weekend na początek lata.
źródło: www.5zywiolow.pl