via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Irański, bezzałogowy przemysł rośnie w siłę. Oblot Homa-2.

Jak donosi irańska agencja Tasnim, BSL Homa-2  zaliczył już swój pierwszy lot!  Dodajmy, iż jest to maszyna rodzimej, irańskiej produkcji. Na wstępie warto także przypomnieć, iż całkiem niedawno świat obiegła informacja o innym, irańskim bezzałogowcu – Yasir, zwanym także jako Raad-85.

Irański Homa-2, fot: Tasnim

Irański Homa-2, fot: Tasnim

Yasir, to tzw dron kamikadze, Homa-2 zaś z założenia ma mieć dłuższą żywotność, mianowicie dedykowany jest do zadań rozpoznawczych i patrolowych.
Irański dron Homa przypomina dość mocno amerykańskiego  RQ-7 Shadow, przy czym Irańczycy podkreślają, iż ich maszyna ma jednak znacznie lepsze osiągi.

Homa-2 wyposażono w kamery telewizyjne i termowizyjne, z których operator może korzystać w czasie rzeczywistym (nic innego jak FPV). Niby nic wielkiego, dopóki się nie doda, iż BSL ten potrafi przenosić także broń/uzbrojenie (z racji swojej wagi i gabarytów, na szczęście, raczej niewiele)!

Dron ten potrafi startować w dwojaki sposób, zarówno z lotniska, jak i z wyrzutni, co czyni go maszyną dość uniwersalną…

Irański Homa-2, fot: Tasnim

Irański Homa-2, fot: Tasnim

W szczegółach, Homa-2, to 260kg masy startowej, blisko 9,5 metra szeroki, prędkość max 100km/h, zasięg 100km, kondycja 12h. Napęd pchający, podobnie, jak w przypadku RQ-7.

Dla porównania: RQ-7 Shadow to maszyna na 3,4 m długa, szeroka na 4,3, wysoka na 1 metr. Masa własna – 84kg, maksymalna startowa, to 170kg. Prędkość max to 204km/h, przelotowa 130km/h, zasięg niecałe 70km. Kondycja do 6h. Pułap ok 4,5km.

Czyżby faktycznie Irańczyk był ciut lepszy? Przynajmniej sądząc po podstawowych, znanych parametrach. Wygląda też na to, iż czeka nas wysyp podobnych, irańskich konstrukcji o różnym zastosowaniu… Zobaczymy, co przyniesie czas.

źródło: altair

Artykuły podobne

 • Iran sprzeda Rosji 6000 dronów szturmowych (?)

  W ramach współpracy wojskowo-technicznej między Rosją a Iranem Teheran jest gotowy sprzedać Rosji 6000 uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych. Rodzaj drona nie został jeszcze nazwany, jednak biorąc pod uwagę dostawy innych rodzajów broni i technologii, kwota umowy między Moskwą a Teheranem wyniesie około miliarda dolarów. Takich informacji dostarcza The Washington Post i irańscy dziennikarze Khayal Muazzin. Według The Washington […]

 • Iran testuje samobójcze drony!

  Yasir, zwany także jako Raad-85, to nic innego, jak współczesna, bezzałogowa wersja japońskich Kamikaze (Kamikadze). Dron potrafi atakować cele lądowe, na wodzie i w powietrzu, sam zaś atak jest raczej mało wyrafinowany, polega w zasadzie na bardzo prostej strategii, znaleźć cel, namierzyć, wycelować, zderzyć się z nim i tym samym zdetonować całkiem niemałą bombę na […]

 • Trzy różne drony i jeden cel. Ratowanie tonących.

  Pars O dronie Pars, irańskiej firmy RTS Lab, zrobiło się głośno już ponad rok temu, w wielu mediach internetowych ukazały się artykuły nawiązujące do zwieńczonych sukcesem testów tej platformy, ja natomiast do dziś byłem wobec niniejszych wydarzeń w zasadzie dość sceptyczny. Nic nie napisałem a propos Pars generalnie z jednego powodu – uznałem ten „wynalazek” […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).