via @Info_Dron

RecenzjeOpisy

Kolejny, ubezzałogowiony helikopter.

Jakiś czas temu pisałem o tandemie dronów do gaszenia pożarów, w skład których wchodził m.in. duży, bezzałogowy helikopter K-MAX od Lockheed Martin. Fot. poniżej.

Dźwigar - K-MAX, www.lockheedmartin.com

Dźwigar – K-MAX, www.lockheedmartin.com

Northrop Grumman jednakże wcale gorsze nie jest w tym zakresie, a na dowód przedstawia nam model MQ-8C Fire Scout.

Helikopter MQ-8C Fire Scout, fot: Northrop Grumman

Helikopter MQ-8C Fire Scout, fot: Northrop Grumman

Trudno póki co mówić, by produkcja bezzałogowych helikopterów była już jakimś trendem, aczkolwiek widać, że ta technologia, w oczach „największych firm lotniczych i zbrojeniowych, ma jednak sens!

W szczególe, marynarka wojenna USA zakończyła kilka dni temu pierwsze testy wspomnianego drona od Northrop Grumman. Helikopterek testowany był na niszczycielu USS Jason Dunham (niszczyciel rakietowy), na którym to także, siłą rzeczy, musiała znajdować się centrala sterowania niniejszej maszyny. Amerykanie chwalą się, że to generalnie pierwszy, duży helikopter bezzałogowy sterowany z niszczyciela. Łącznie dron wykonał 32 loty, w tym pełne starty, lądowania, loty w różnych warunkach pogodowych, z różną prędkością i w różnym zasięgu. Czyli krótko mówiąc, testowano niemal każdą potencjalną sytuację, jaka może się zdarzyć podczas normalnej służby takiego bezzałogowca. Testy odbywały się u wybrzeży Wirginii przez 5 dni.

Głównym celem MQ-8C są zadania zwiadowcze. Jest on jednak na tyle duży, że bez problemu może podnieść nie tylko awionikę. Zobaczymy, jak się jego losy potoczą w tym zakresie.

fot. US Navy

fot. US Navy

Ja osobiście trzymam kciuki za sukces tej konstrukcji, bo trzeba przyznać, prezentuje się świetnie (w odróżnieniu do K-MAX).

Dodam także, że US Navy ma już 30 modeli MQ-8B, czyli poprzednika MQ-8C. Nowszy model najprawdopodobniej zostanie zamówiony w ilości 40 sztuk.

Na koniec małe, graficzne porównanie między MQ-8C a starszym i mniejszym  MQ-8B.

fot: en.wikipedia.org/wiki/Northrop_Grumman_MQ-8_Fire_Scout

fot: en.wikipedia.org/wiki/Northrop_Grumman_MQ-8_Fire_Scout

Artykuły podobne

  • System „antydronowy” Northrop Grumman C-UAS kończy testy ogniowe w Yuma w Arizonie

    HUNTSVILLE, Alabama – 22 listopada 2022 r. – System dowodzenia i kontroli (C2) krótkiego zasięgu Counter Unmanned Aerial Systems (C-UAS) firmy Northrop Grumman Corporation (NYSE: NOC) pomyślnie przeszedł najbardziej złożony jak dotąd system testów systemów. Forward Area Air Defence Command and Control (FAAD C2) służył jako system C2 dla wszystkich zasobów C-UAS używanych do wykrywania i […]

  • USA: Bezzałogowiec X-47B tankuje także w locie

    X-47B to bezzałogowiec uderzeniowy opracowany  przez Northrop Grumman. Jest koronnym przykładem użycia technologii Stealth, dzięki której maszyna jest niezwykle trudna do wykrycia przez wroga. Bezzałogowiec ten jest w stanie także startować i lądować na okrętach (US Navy). W ostatnich dniach, Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych pochwaliła się także kolejnym osiągnięciem. Mianowicie X-47B przeszedł z sukcesem próby […]

  • DARPA: Projekt TERN – pokładowe bezzałogowce klasy MALE.

    Czym nas dziś DARPA zaskoczy? DARPA (Defense Advanced Research Project Agency – Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Obronnych), tym razem we współpracy z biurem badań naukowych US Navy (Office of Naval Research), pracuje nad kolejnym, ambitnym projektem bezzałogowca, zwanym dalej TERN (Tactically Exploited Reconnaissance Node, oznacza także rybitwę). Rola tych dwóch organizacji sprowadza się w zasadzie […]

  • Holandia będzie miała swoje centrum szkoleń dla operatorów BSL’i typu MALE.

    Wygląda na to, iż niektóre kraje, w tym też wspomniana Holandia, wzięły sobie mocno do serca ostatnie doniesienia o problemach USA w zakresie obsługi Predatorów i Reaperów. Przypomnę tylko, iż chodzi o braki kadrowe w obsłudze zestawów ww. maszyn. W szczególe, przedsiębiorstwo Strat Aero podpisało z Agencją rozwoju Holandii Zachodniej list intencyjny w sprawie utworzenia […]

Adam Kajko
redaktor InfoDron'a.

Przede wszystkim tata swoich dzieci. W kręgu zainteresowań m.in. nowe technologie, robotyka, bezzałogowece, militaria, IT, AI, nieco polityka. Z bardziej przyziemnych: akwarystyka i ogród. Jestem otwarty na współpracę.

Pinterest

Zapisz się do newslettera!

* Na podany email wysyłane będą skrócone informacje o nowych artykułach. Podany email nie będzie w żaden inny sposób używany - tylko i wyłącznie newsletter (z którego w każdej chwili można zrezygnować).